افخم: بنیاد علوی نیویورک هیچ ارتباطی با ایران ندارد

گردآوری شده توسط گروه سیاسی ممتاز نیوز:

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ “مرضیه افخم” سخنگوی وزارت امور خارجه دعوای حقوقی ۶ ساله علیه یک بنیاد خیریه در نیویورک بنام بنیاد علوی و حکم اخیر مصادره اموال متعلق به این بنیاد توسط دادگاه نیویورک را از هر جهت مغایر واقعیات، فاقد اعتبار و وجاهت قانونی و حتی نقض تعهدات آمریکا برای تضمین آزادی مذهب شهروندانش توصیف کرد.
 
وی تاکید کرد: بر خلاف ادعاهای بی‌پایه دادستان و تصمیم کاملا سیاسی و تبلیغاتی دادگاه، بنیاد علوی نیویورک یک موسسه مستقل خیریه در آمریکا است، که هیچ ارتباطی با ایران ندارد.
 
افخم  اضافه کرد: علاوه براینکه این بنیاد هیچ ارتباطی با ایران ندارد، ادعای دادستان و تصمیم دادگاه علیه ایران هم فاقد هرگونه مبنا و مستند حقوقی است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ادعاهای مربوط به دخالت ایران در تروریسم تکراری و قدیمی است؛ ایران خود قربانی تروریسم  است و اتهامات واهی مبنی بر دست داشتن ایران در اقدامات تروریستی، ساختگی و بی ارزش است.

وی گفت: حتی در مواردی دادگاه‌های آمریکایی، با زیر پاگذاشتن مسلمات حقوق بین‌الملل، دولت ایران را به واقعه ۱۱ سپتامبر و گروه القاعده مرتبط دانسته‌اند که نه تنها مضحک است بلکه نشان دهنده بی‌توجهی کامل دادگاه‌های آمریکایی به ابتدایی‌ترین موازین آیین دادرسی و واقعیات بدیهی است که کم سوادترین افراد نیز بر آن واقفند.

افخم: صدور حکم بر اساس تبلیغات سیاسی علیه ایران آن هم با مصادره اموال یک موسسه  مستقل خیریه که هیچ ارتباطی با ایران ندارد، اعتبار نظام قضایی آمریکا را زیر سوال می برد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت این پرونده‌ها که صرفا برای ایجاد فشار طراحی شده‌اند و اهداف سیاسی را تعقیب می‌کنند، اعتبار محاکم قضایی آمریکا به بازی گرفته شده است.

افخم اضافه کرد: اینگونه احکام سیاسی قضایی تازگی ندارد.

وی به مصوبه دوره چهارم  مجلس شورای اسلامی گفت: در عمل متقابل به مصوبه کنگره معروف به اصلاحیه فلاتو و اقدامات خصمانه دادگاه های آمریکایی علیه ایران، به اتباع ایرانی نیز اجازه داد علیه جنایات امریکا در دادگاه های ایران اقامه دعوی کنند.

افخم تصریح کرد: دعاوی ایرانیان علیه آمریکا از این تفاوت اساسی برخورداراست که بر پایه جنایات واقعی آمریکا و نه ادعاهای بی اساس و غیر مستند استوار گردیده است.

به گفته منابع آگاه، بر اساس اطلاعات رسانه ها،چندبار در سی سال گذشته علیه بنیاد علوی نیویورک و سایر مراکز مشابه ادعاهای مشابهی مطرح شده و در مورد اخیر هم در سال ۱۳۸۷، اتهامات و دعوی حقوقی اخیر علیه بنیاد علوی نیویورک مجددا مطرح شد و با استفاده از فضاسازی رسانه ای و تبلیغاتی به پیش رفت و حکم اولیه در شهریور ۹۲ صادر شد. 

در موارد قبلی هم بعضا ادعاها و احکام مشابهی صادر شده ولی در مرحله تجدیدنظر مردود شناخته شدند.

بنیاد علوی نیویورک طبق قوانین آمریکا به امور خیریه، مذهبی و تشویق زبان فارسی می پردازد و تصمیم دادگاه در مصادره اموال و حتی مساجد و مراکز فرهنگی وابسته به این بنیاد به بهانه های واهی محروم کردن جمع کثیری از مسلمانان آمریکا از حقوق قانونی خود بر اساس موازین بین المللی حقوق بشر و حقوق داخلی آمریکا است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ