افزایش آمار ابتلا به سرطان ریه در میان غیر سیگاری‌ها

۰۸خردادماه،
ممتاز نیوز: در چند دهه اخیر آمار ابتلاء به سرطان ریه در بین زنان و اشخاصی که هیچ ‌وقت سیگاری نبوده اند، افزایش چشمگیری یافته است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، این که اشخاص سیگاری، با بیماری‌های ریه از جمله سرطان ریه دست‌وپنجه نرم کنند، نگرانی تازه‌ای نیست. اما آن‌ چه این روزها محققان را نگران کرده، افزایش آمار سرطان ریه در بین اشخاصی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند.

به گزارش رویترز، محققان مدرسه پزشکی دانشگاه مونت پلیه فرانسه و پزشکان بخش بیماری های تنفسی بیمارستان این شهر، بر روی هفت هزار و ششصد بیمار مبتلا به سرطان ریه و نیز هفت هزار و ششصد بیماری که در ۲۰۱۰ به تازگی به سرطان ریه مبتلا شده اند مطالعه کردند و پی بردند  میزان اشخاص غیر سیگاری که به سرطان ریه مبتلا شده‌اند به شدت افزایش یافته و ۱۲ درصد این اشخاص را تشکیل داده است. این د‌ر حالی است که این رقم در سال ۲۰۰۰ تنها ۸ درصد بود. همچنین آمار ابتلاء زنان مبتلا به سرطان ریه از ۱۶ درصد در طول یک دهه به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

دکتر کریستل لوشر، سرپرست این مطالعه می‌گوید:” نه تنها تعداد زنان و اشخاص غیر سیگاری که به این سرطان مبتلا شده‌اند، ‌افزایش یافته، بلکه تعداد بیمارانی که در زمان تشخیص در مرحله چهار بیماری قرار دارند هم بیشتر شده است.”

در سال ۲۰۰۰،‌ تعداد بیمارانی که در زمان تشخیص در مرحله چهار سرطان بودند، ۴۳ درصد بود، ‌اما در سال ۲۰۱۰ این رقم به ۵۸ رسیده است.

به گفته پژوهشگران، این تغییر شاید بازتابی از طبقه ‌بندی‌های تازه برای مراحل مختلف بیماری باشد. دانشمندان همچنین متوجه تغییر بزرگی در نوع سرطان شده اند. در طول دهه اخیر، تعداد اشخاصی که به آدنوکارسینوما – نوعی سرطان ریه – مبتلا شده اند از ۳۶ درصد به ۵۴ درصد رسیده است.

به اعتقاد لوشر، برای پی بردن به این که چه عاملی سبب افزایش میزان سرطان ریه در بین غیرسیگاری‌ها شده، نیاز به مطالعات بیشتری داریم. اما او مصرف بیش از اندازه سیگار و دود اگزوز موتورهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند را از عوامل اصلی افزایش ابتلاء به سرطان ریه می داند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ