افزایش آمار زنان چاق در تهران

۲۰خردادماه،

معاون مرکز تحقیقات جراحی های کم‌تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است که آمار اضافه وزن و چاقی براساس بررسیهای پژوهشی در بین خانمهای شهر تهران از ۲۷ و در بعضی مناطق تا ۶۳ درصد متغیر است که این وضعیت از نظر پزشکی و سلامت باید جدی گرفته شود.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، دکتر شهلا چایچیان با بیان اینکه بیشتر این اشخاص در سنین میانسالی می باشند و چاقی در خانم های جوانتر با سندرم تخمدان پلی‌کیستیک همراه است که می‌تواند یکی از دلایل نازایی یا کم‌زایی محسوب شود افزود: اولین پیشنهاد هر متخصص زنان به هر بیمار مراجعه‌کننده در سنین باروری، کاهش وزن است.
 
وی گفت: بر اساس تحقیقات انجام‌شده، امروزه تأثیر چاقی در بروز سرطان‌های زنان از جمله آندومتر (رحم)، تخمدان‌ و پستان ثابت شده و حتی سرطان کولون نیز در این زنان از شیوع بالاتری برخوردار است.
 
مسئول علمی دهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی ایران گفت: بی‌شک با انجام جراحی‌های درمان چاقی به روشهای تازه لاپاروسکوپی، میزان این مشکلات و سرطانها کاهش یافته درحالی که با استفاده از روشهای غیرعلمی و بی‌مورد تحریک تخمک‌گذاری توسط غیر متخصصین ممکن است گاهی در بعضی موارد میزان ابتلا به سرطانها افزایش یابد.
 
وی در خصوص درمان سندروم تخمدان پلی‌کیستیک افزود: درمانهای معمول از جمله استفاده از قرصهای ضدبارداری و در موارد نازایی استفاده از  داروهای تحریک‌کننده تخمک‌گذاری و در مراحل بعد انجام (ART) یا درمانهای نوین ناباروری و در صورت نبود پاسخ مناسب به این درمانها، سوزاندن عمقی تخمدان در چند نقطه از طریق عمل جراحی لاپاروسکوپی مطرح می‌شود. که با این اقدام سطح آندروژن‌های تخمدان (هورمون‌های مردانه) کاهش یافته، مقاومت به انسولین کم شده و در نهایت تخمک‌گذاری تحریک شده و ایجاد می گردد.
 
چایچیان گفت: از دهه ۵۰ میلادی پزشکان به فکر روشهای تازه جراحی برای کاهش سطح جذب لوله‌های گوارش بودند که امروزه در آخرین پیشنهادهای علمی برای این روشها، این اقدامات را به‌عنوان جراحیهای متابولیک و نه‌تنها بازدارنده و پیشگیری‌کننده می‌شناسند.


مشرق
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ