افزایش مستمری بازنشستگان کمتر از ۱۰۰ هزار تومان نبوده است

علی‌اکبر خبازها روز سه شنبه گفت مدیرعامل تأمین‌اجتماعی حدود سه ماه پیش در جمع بازنشستگان و کارگران اعلام کرد که در سال‌جاری حقوق همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حداقل ۱۰۰هزار تومان افزایش می‌یابد.

وی افزود : خوشبختانه در هفته تأمین‌اجتماعی این وعده عملی و افزایش مستمری مربوط به چهارماهه اول سال‌جاری به مبلغ چهار میلیون ریال به عنوان علی‌الحساب افزایش حقوق به حساب همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران واریز شد.

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق تامین اجتماعی ، خبازها اظهار داشت متعاقب وعده مدیر عامل صندوق تأمین‌اجتماعی ، وی در تیر ماه گذشته طی نامه‌ای از هیأت دولت درخواست کرد که به صندوق تأمین‌اجتماعی اجازه افزایش حقوق بازنشستگان به میزان ۱۸ درصد داده شود.

به گفته رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سراسر کشور هیأت دولت نیز در جلسه ۳/۴/ طی مصوبه‌ای این اجازه را به تأمین‌اجتماعی داد و تأمین‌اجتماعی نیز در اجرای این مصوبه و برای رعایت عدالت بیمه ای و عدالت اجتماعی دو فرمول را در این زمینه اعمال کرد.

خبازها افزود: تأمین اجتماعی در مرحله اول برای همه بازنشستگان به نسبتی که حق بیمه پرداخت کرده اند ۱۸ درصد افزایش حقوق اعمال کرد و به این ترتیب برخی افرادی که به این صندوق ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده اند حتی بیش از ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق داشتند و به همین نسبت تا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سراسر کشور افزود: اجرای عدالت اجتماعی نیز به این نحو بود که بازنشستگانی که در شرایط استثنایی و با پرداخت حق بیمه حدود ۱۰ سال بازنشسته شده‌اند و با اعمال ضریب ۱۸ درصد مثلاً پنجاه هزار تومان به حقوق آنان اضافه می‌شود مصوب شد بگونه‌ای اعمال شود که این افراد نیز حداقل صد هزار تومان افزایش حقوق داشته باشند. بنابراین در هیچ حالتی حداقل افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کمتر از یکصد هزار تومان نبوده و بدیهی است که اعمال افزایش‌ها براساس درصد عنوان می‌شود و در مصوبات و احکام نیز بحث درصد ملاک عمل است.

خبازها گفت: بنابراین اینکه عنوان می‌شود حداقل افزایش صد هزار تومان بوده و ضریب ۱۸ درصد نیز اعمال شده کاملاً روشن است که حداقل صدهزار تومان و حداکثر آن بستگی به سنوات پرداخت بیمه و میزان حقوق دریافتی است که در خصوص برخی افراد تا چهارصد هزار تومان نیز افزایش داشته‌ایم.

وی گفت مرحله بعدی افزایش حقوق که امیدواریم تا پایان سال اجرایی شود در قالب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صورت گیرد و با عنایت به نظر مساعد رییس‌جمهوری این خواسته به حق بازنشستگان نیز جامه عمل به خود بپوشد.

اجتمام ۱۵۶۸

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۴۵۲۰۵


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ