افزایش معتاد ولگرد در پایتخت

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: معتادان ولگرد در پایتخت با توجه به تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر افیونی به صنعتی در حال رشد است.

معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: معتادان ولگرد در پایتخت با توجه به تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر افیونی به صنعتی در حال رشد است.

دکتر رضا جهانگیری فر با بیان اینکه اعتیاد در کشور هوشمندانه در حال رشد است گفت: متاسفانه برخورد با پدیده اعتیاد هوشمندانه رفتار نکرده ایم در حال حاضر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد افیونی به توهم زا در حال تغییر ماهیت است و این نوع مواد مخدر اضطراب، هیجان و… را در فرد معتاد ایجاد می کند و با یک بار مصرف امکان ترک آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: تغییر رفتاری سریع در اشخاصی که معتاد به مواد مخدر صنعتی می باشند سبب می گردد این اشخاص بسیار زود از جامعه طرد شوند و به سبب رفتارهای غیرطبیعی و گرایش به مواد دیگر مانند الکل و ایجاد بعضی از رفتارهای نابه هنجار حتی از خانواده های خود نیز طرد می شوند. بنابراین در سطح شهر تهران ما از این معتادان ولگرد ژولیده بسیار می بینیم.

جهانگیری فر با بیان اینکه این معتادان دست به جرایم خرد از جمله گدایی، سرقتهای خرد و زورگیری می کنند گفت: چالش جدی شهر تهران گسترش اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و معتادانی که اصطلاحا به آنها ماده ۱۶ گفته می گردد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری وظیفه ای در خصوص معتادان ندارد گفت: ما اشخاص بی خانمان را که جمع آوری می کنیم بخشی از آنها را معتادان تشکیل می دهند اما ما اجازه نگهداری اجباری آنها را نداشته و می توانند شبها را در مددسراهای ما بگذرانند. وظیفه اصلی با ستاد مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی و وزارت بهداشت است.

معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اعلام اینکه ۱۵ درصد معتادان ولگرد پایتخت را زنان تشکیل می دهند گفت: بسیاری از اینها از شهرهای دیگر به تهران می آیند زیرا به سبب بزرگی تهران شناخته نشده و از نظارت اجتماعی فرار می کنند.

به گفته جهانگیری فر، شهرداری هنوز نتوانسته برای زنان گرمخانه ایجاد کند تا حداقل اینگونه زنان حداقل شبها در پارکها و مکانهای نامناسب نباشند و این به سبب عدم پذیرش اجتماع برای ایجاد چنین مکانی است. در حال حاضر اینگونه زنان به مرکز شبانه روزی برده و پس از بهبودی به طور اختیاری به محلهای سرای کار و زندگی منتقل می شوند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *