افزایش وزن زیاد در بارداری و چاقی طولانی مدت مادر

افزایش وزن در دوران بارداری، امری طبیعی و ضروری است. اما باید از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری نمود. مطالعات نشان داده اند که…

افزایش وزن در دوران بارداری، امری طبیعی و ضروری است. اما باید از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری پیشگیری نمود. مطالعات نشان داده اند که زنانی که در طول دوران بارداری خود بیشتر از میزان توصیه شده وزن اضافه می کنند، بیشتر در معرض خطر چاقی و بیماریهای مرتبط با آن مانند فشار خون بالا حتی پس از بارداری هستند.

در مطالعه ای که بر روی ۳۸۷۷ زن، در حدود ۱۶ سال پس از زایمانشان صورت گرفت نشان داد زنانی که اضافه وزن دوران بارداری شان بیشتر از میزان توصیه شده و استاندار بوده است، ۳برابر بیشتر مستعد اضافه وزن، چاقی و یا چاقی های مرکزی در ناحیه شکم (چاقی سیبی شکل) بوده اند. و بالعکس زنانی که افزایش وزنشان در این دوران کمتر بوده است، کمتر در معرض خطر چاقی قرار گرفته بودند. 

در این مطالعه وزن قبل از بارداری مادر با شاخص توده بدنی، دور کمر و فشار خون ۱۶ سال بعد از زایمان وی مقایسه شده و آن را با سن، جنس نوزاد، طبقه اجتماعی، سیگار کشیدن، فعالیت بدنی و رژیم غذایی در بارداری، نوع زایمان و اینکه آیا مادر شیرده بوده است یا خیر تطبیق داده شد  

زنانی که قبل از بارداری لاغر بوده و یا وزنشان مناسب بوده است، در طول دوران بارداری به ترتیب ۱۲٫۷ و ۱۲٫۹ کیلوگرم وزن اضافه کرده بودند که  اضافه وزن نرمال و خوبی بود ( توصیه عمومی برای افزایش وزن در دوران بارداری برای این دو گروه به ترتیب ۱۲٫۵-۱۸ و ۱۱٫۵-۱۶ کیلوگرم می باشد.) اما زنانی که قبل از بارداری اضافه وزن داشتند، حدود ۹/۱۱ کیلوگرم و زنانی که چاق بودند، ۱/۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کردند که هر دو اضافه وزن بیشتر از اضافه وزن پیشنهاد شده برای وزن شروع بارداریشان بوده است. ( میزان توصیه شده افزایش وزن برای این دو گروه به ترتیب ۷-۱۱٫۵ و ۵-۹ کیلوگرم می باشد.)

بر اساس نتایج این مطالعه، پژوهشگران پیشنهاد می کنند که لازم  است کنترل وزن در دوران بارداری به عنوان یک عامل مهم در پیشگیری از عوارض بعد از بارداری مورد توجه بیش از پیش قرار گیرد.

نکته عملی: تحقیقات نشان می دهد وزن مادران قبل از بارداری و نیز افزایش وزنشان در طول دوران بارداری هر دو در ایجاد چاقی پس از بارداری و نیز عوارض متابولیک وابسته به آن حائز اهمیت است و در ضمن بر روی هم تاثیر گذار نیز می باشد. لذا زنانی که قصد بارداری دارند باید از پیش، وزن خود را کنترل کرده و  با یک برنامه غذایی اصولی و با حفظ سطح ریزمغذی های دریافتی، مانع از افزایش وزن زیاد در طول دوران بارداری گردند.

منبع:American Journal of Clinical Nutrition, 2011;

 

 


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ