افشای راز اپل: آی‌فونی که در دست دارید ۵ سال پیش طراحی شده است!

نوشته شده توسط h.homaei در تاریخ ۱۲ مرداد

حامد همائی راد: نگاهی به آی‌فون خود بیاندازید، شاید آن را شاهکاری از لحاظ طراحی بدانید و به همین دلیل حتما انتظار دارید طراحی آن نیز جزو جدیدترین کارهایی باشد که اپل روی آن کار کرده است. اما اگر می‌دانستید که آی‌فون ۴ یا ۴s در سال ۲۰۰۵ طراحی شده، آیا هنوز هم گوشی اپل از منظر طراحی برایتان جذاب باقی می‌ماند؟

اگر به یاد داشته باشید استیو جابز فقید هنگام معرفی تلفن همراه اپل در سال ۲۰۰۷ عنوان کرد که آی‌فون ۵ سال جلوتر از گوشی‌های زمان خود است. در آن زمان بسیاری این جمله را یک حربه‌ تبلیغاتی و مغرورانه تلقی کردند که جابز آن را در معرفی اکثر محصولات انقلابی اپل به کار می‌برد؛ اما گذشت زمان نشان داد که اپل چگونه شرکت‌های بزرگ فعال در این زمینه را به چالش کشید و به نوعی دنیای گوشی‌های تلفن همراه را متحول کرد.

شرکت سامسونگ اما از جمله شرکت‌های قابل احترامی است که به خوبی توانست چالش را تبدیل به فرصت کرده و سهم بزرگی از گوشی‌های هوشمند بازار را به خود اختصاص دهد. این شرکت از مدت‌ها پیش درگیر دعوای حقوقی با اپل است. این دعوای حقوقی که اپل بر سر ادعای کُپی‌کاری سامسونگ از طراحی آی‌فون و آی‌پَد به راه انداخته، سبب فاش شدن نمونه طراحی‌های اولیه‌ اپل برای تلفن همراه انقلابی خود شده است.

واقعیت این است که تا به حال تمامی گوشی‌های تولید شده‌ توسط اپل دارای طراحی‌هایی هستند که مربوط به سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ میلادی است و این اولین باری است که این شرکت که معروف به حفظ اسرار کاری خود است، چنین اطلاعاتی را منتشر می‌کند. اطلاعاتی که شاید انتشار آن‌ها از دید این شرکت به هیچ وجه مطلوب نباشد.

برای بسیاری از هواداران اپل طراحی‌های این شرکت به نوعی «مقدس» تلقی می‌شود. اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که چقدر کار لازم بوده انجام شود تا این طرح‌های ظاهرا ساده خود را در قالب یک محصول قابل عرضه ببینند.
اگر موافق باشید نگاهی به نمونه‌های اولیه‌ی این طرح‌ها و شباهت‌های آن‌ها با محصول نهایی بیندازیم.


بالا: طرح اولیه‌ی آی‌فون نسل اول – پایین: محصول نهایی


بالا: طرح اولیه‌ی آی‌فون ۳G و ۳GS – پایین: محصول نهایی

اگرچه در این طرح کلمه‌ی iPod به چشم می‌خورد ولی شباهت زیاد آن به ۴ یا ۴s قابل انکار نیست.

اگر اخبار را دنبال کرده باشید شنیده‌اید که سامسونگ در ادعایی اپل را متهم به استفاده از طراحی‌های سونی در آی‌فون ۴ و ۴s کرده بود. شکل زیر طرحی است که در سال ۲۰۰۶ توسط فردی بنام Shin Nishibori برای سونی انجام شده بود که سامسونگ به آن استناد نموده و اپل را متقابلا متهم به کُپی‌کاری کرده است.

این طرح که به واقع شباهت زیادی به آی‌فون ۴ و ۴s دارد می‌توانست اپل را در این دادگاه حقوقی تحت فشار قرار دهد ولی این شرکت برگ برنده‌ دیگری رو کرد و دادگاه ادعای سامسونگ را نادیده گرفت.

تصویر بالا طرحی است که اپل در سال ۲۰۰۵ آن را به ثبت رسانده بود و در مقابل ادعای سامسونگ آن را به کار بست.

اما این همه‌ی داستان نیست. در میان مطالب فاش شده یکسری طرح‌هایی نیز وجود دارند که هیچگونه شباهتی به محصولات فعلی اپل در آنها به چشم نمی‌خورد. شاید اگر کمی با دقت نگاه کنیم بتوانیم طرح کلی نسل بعدی آی‌فون را در میان این طرح‌ها ببینیم:

این طرح آخر شباهت زیادی به تصاویری دارد که اخیرا با عنوان تصاویر لو رفته از نسل بعدی آی‌فون انتشار یافته است.

تا به اینجا تنها ظاهر طراحی‌ها را بررسی کردیم ولی اگر دقت کرده باشید برخی از این طرح‌ها دارای رابط کاربری iOS هستند و اپل از همان ابتدا می‌دانسته که در بخش نرم‌افزاری کار نیز به دنبال چه چیزی است. آنچه که کار را جالب‌تر می‌کند این است که در یکی از این تصاویر، آیکُنی از یک اپلیکیشن به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد با دوربینی که در ظاهر آن تعبیه شده است همان ایده‌ی اولیه‌ی FaceTime امروزی باشد:

آیکُن سبز رنگ، گوشه‌ی بالا، سمت راست

اپل در سال ۲۰۰۶ سوددهی بسیار خوبی داشت. کامپیوترهای Mac در طی چندین سال قبل از آن دوباره رونق گرفته بودند و موزیک پلیر iPod بازارهای پخش کننده‌های همراه موسیقی را به تسخیر درآورده بود ولی با این همه نیاز به محصولی جدید که دوباره قیمت سهام این شرکت را بالا ببرد و سود بیشتری برایش به دنبال داشته باشد احساس می‌شد. همین نیاز به محصول جدید بود که منجر به تولد آی‌فون شد و بعدها نیز آی‌پَد.

برخی عقیده دارند این روند مشابه ممکن در روزهای پیش رو نیز تکرار شود؛ یعنی معرفی محصولی جدید. شاید این محصول جدید همان طور که بسیاری از شایعه‌ها در رابطه با آن مطرح شده است آی‌پَد مینی باشد و در آینده‌ی نزدیک تلویزیون اپل.

اپل به احتمال زیاد در اواخر شهریور ماه نسخه‌ جدیدی از آی‌فون را معرفی خواهد کرد و بسیاری علاوه بر طراحی جدید آن منتظر معرفی نسخه‌ کوچکتر آی‌پَد نیز هستند. اگرچه این طرح‌های جدید ممکن است برای ما تازگی داشته باشند ولی باید متصور بود که «جاناتان آیو» – طراح ارشد اپل- در حال حاضر باید مشغول طراحی ظاهر محصولاتی باشد که شاید تا ۵ سال بعد نتوانیم آن‌ها را ببینیم.

منبع

Print FriendlyPrint Get a PDF version of this webpage PDF

پستهای مشابه

  1. چه کسی لوگوی گوگل را طراحی کرد؟
  2. طراحی‌های حیرت‌انگیز شرکت «هرزوگ و دو مورون»
  3. طراحی قالب وبلاگ یک پزشک
  4. مسابقه طراحی قالب وردپرس ۲,۰
  5. افشای راز پاوارتی در اجرای آخرش


یک پزشک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ