امتحانات نهایی به سازمان سنجش واگذار می‌شود

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: مسؤولیت امتحانات نهایی با سازمان ملی سنجش خواهد بود و کنکور در دولت سیزدهم تغییر اساسی پیدا کرده است.

امتحانات نهایی به سازمان سنجش واگذار می‌شود

به گزارش ممتاز نیوز، عبدالرسول پورعباس در برنامه تلویزیونی درباره وظایف سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: براساس مصوبه ایجاد سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور، برنامه ریزی و مدیریت اجرایی همه آزمون‌های کشور برعهده سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور قرار می‌گیرد. این به این معنی نیست که سازمان ملی سنجش یک تنه باید این کار را انجام دهد. ما در تعامل با وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم این کار را انجام می‌دهیم.

وی گفت: حتی در برگزاری کنکور هم سازمان سنجش موضوع را مدیریت کرد. حوزه‌های کشوری و عوامل اجرایی را سازماندهی کردیم.

پورعباس افزود: مسؤولیت امتحانات نهایی با سازمان ملی سنجش خواهد بود. ما در سازمان ملی سنجش بانک سوال داریم. بانک سوال به این معنی است که سوال از سوی طراحان که معلمان آموزش و پرورش و اساتید دانشگاه هستند وارد بانک می‌شود و راستی آزمایی می‌شود و بعد رسوب می‌کند. برای امتحانات نهایی، سازمان جدیدی قرار است طراحی شود تا با تعامل با معلمان و آموزش و پرورش بر اساس استانداردهای بین المللی در این حوزه فعالیت شود.

وی افزود: ما در مسیرهای آزمون‌های ترکیبی قرار داریم. در این مسیر هم پاسخ کوتاه، هم چند گزینه‌ای، هم جورکردنی، هم تشریحی وجود دارد. امتحانات نهایی دانش آموزان امسال به شیوه گذشته و بدون تغییر توسط آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: روند برگزاری کنکور در دولت سیزدهم تغییر اساسی پیدا کرده است.

وی یادآور شد: مسیر حرکتی ما در جهت کیفی سازی و ارائه خدمات است. اینکه آموزش و پرورش سند تحول خود را اجرا می‌کند و یا سازمان دیگری صلاحیت حرفه‌ای اجرا می‌کند، تمام کیفی سازی برعهده یک سازمان بیرونی باید باشد که این کیفیت را بسنجد. برای سنجش کیفیت هم شاخص‌های متعددی تعریف می‌کنیم. به طور مثال در دانشگاه‌ها و یا آموزش پرورش، شاخص‌ها را تعریف می‌کنیم و به آن وزن می‌دهیم.

پورعباس گفت: این قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و سازمان به سازمانی با دو بال سنجش آموزش و ارزشیابی بدل شده است. سازمان هیأت امنایی اداره می‌شود و رئیس آن رئیس جمهور است. ترکیب هیأت امنا هم در اساسنامه مشخص است.انت

انتهای پیام/


پلاس
علمی و دانستنی

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.