امتحان نهایی پایه پنجم ابتدایی مدارس حذف شد

به گزارش ایرنا، عبدالامیرعرفی روز دوشنبه درهمایش یکروزه اصلاح بهبود نظام ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در بوشهر افزود: امتحان هماهنگ شهرستانی ( نهایی ) درمقطع ابتدایی درسال تحصیلی آینده برای دانش آموزان پایه ششم برگزارخواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین با تغییر آیین نامه ارزشیابی پایه اول راهنمایی، دانش آموز این فرصت را دارد که کمبودهای آموزشی خود را در پایه های بالاتر جبران کند.

عرفی یادآورشد: شرایط برای دانش آموزان پایه اول راهنمایی باید به نوعی فراهم شود که دانش آموزان در محیطی آموزشی، با استرس کمتر و استفاده از توان معلمان پایه های تحصیلی را طی کنند.

وی در مورد سنجش در پایه متوسطه نیز گفت: با توجه به افت نسبی آموزشی دانش آموزان در پایه اول متوسطه یکی از دغدغه ها دانش آموزان این است که با وجود قبولی در همه دروس به خاطر نمره نیاوردن در یک یا دو ماده درسی باید در همان پایه بمانند.

عرفی اضافه کرد: مردودی دانش آموزان هزینه های زیادی برای جامعه، خانواده و خود دانش آموزان به جا می گذارد که در شیوه جدید سنجش به دانش آموز فرصت داده می شود، فرایند آموزش یادگیری خود را اصلاح کنند.

وی اظهارداشت: این شیوه به معنی این نیست که دانش آموز نیازی به نمره آوردن در این درس ها ندارد بلکه دانش آموز فرصت دارد تا پایان تحصیلات خود در مقطع متوسطه نمره قبولی را از این درس ها بگیرد.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: سیاست وزارت آموزش و پرورش در دوران جدید ایجاد تحول در نگرش هاست به همین دلیل در بعد آموزش باید به سمتی برویم که دغدغه های بیجا و غیرقابل قبولی را که خانواده ها و دانش آموزان نسبت به بحث ارزشیابی دارند، کم کنیم.

وی افزود: باید محیط مدرسه و کلاس به یک محیط تربیتی تبدیل و فرد برای یک زندگی و حیات طیبه آماده شود که در این مسیر آموزش به طور قطع جایگاه خود را خواهد داشت.

عرفی یادآورشد: در سند تحول آموزش و پرورش هدف تنها توجه صرف به دانش آموز در کلاس درس نیست بلکه تمام افعال و رفتار دانش آموزان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: محیط مدرسه و کلاس باید به یک محیط امن و بی دغدغه برای تعالی دانش آموزان تبدیل شود به همین دلیل تا آنجایی که امکان دارد دغدغه هایی را که ناشی از آیین نامه هاست باید کم کنیم.

عرفی اضافه کرد: تاسیس بانک سوالات امتحانات نهایی از جمله دیگر اقدامات مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش است که سعی کرده ایم از توانمندی سایر همکاران برای تولید سوال استاندارد استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز گفت: اجرای سند تحول آموزش و پرورش ضمن پاسخگویی به منویات رهبر معظم انقلاب، آموزش و پرورش را نیز از کاستی ها و ایراداتی که دارد نجات می دهد.

خلیل رضایی با تاکید بر ضرورت یک عزم همگانی در اجرای مفاد سند تحول آموزش و پرورش در کشور افزود: اگر برداشت ها از این سند متفاوت باشد امکان به انحراف کشیدن آن وجود دارد.

رضایی ادامه داد: در سال تحصیلی آینده ۶۰۰کلاس درس پایه ششم ابتدایی در استان بوشهر خواهیم داشت و براساس برنامه ریزی های انجام شده در زمینه تامین نیروی انسانی مشکلی نخواهد بود. ک/۲

۶۲۹/۵۳۹/۶۸۱

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۰۹۳۶۳۳


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *