امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن

بر اساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی ساعت ۱۲ امشب فرصت ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن برای تمامی گروه‌ها به پایان می‌رسد.

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن

به گزارش ممتاز نیوز، مهلت ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن به نشانی saman.mrud.ir ساعت ۲۴ امروز ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ برای تمامی گروه‌ها به اتمام می‌رسد و مسئولان وزارت راه و شهرسازی به ایسنا خبر دادند که تصمیمی برای تمدید این مهلت اتخاذ نشده است.

به نظر می‌رسد با توجه به آن‌که سرعت رکوردهای ثبت نامی در سامانه کاهش یافته و در واقع بخش عمده‌ای از متقاضیان نام‌نویسی کرده‌اند احتمال تمدید زمان ثبت نام وجود ندارد.

ستاد وزارت راه و شهرسازی تاکنون شروط سه‌گانه‌ی ۹۵ درصد از متقاضیان را پالایش کرده و این افراد به کارتابل استانی منتقل شده‌اند. از اوایل سال ۱۴۰۱ نیز شرط سکونت پنج ساله‌ی این افراد در ادارات کل و شهرهای جدید برای تایید نهایی انجام خواهد شد. این کار در استان‌ها با سرعت در حال انجام است که چنانچه نهایی شود، معرفی به بانک، باز کردن حساب بانکی و معرفی به پروژه‌ها متعاقب آن انجام خواهد شد.

طبق آخرین آمار بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۴۴۷ هزار متقاضی مردان مجرد ۲۳ تا ۴۵ سال سن را شامل می‌شوند. همچنین بیش از ۹۷ هزار واحد متقاضی خودمالکی هستند که در دو ماه گذشته با فراهم شدن شرایط ثبت‌نام اطلاعات خود را در سامانه طرح نهضت ملی مسکن درج کردند.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه

بنابراین گزارش، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه‌های کلان دولت سیزدهم محسوب می‌شود. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» قصد دارد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال احداث کند. بانک‌ها موظف شده‌اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند.

طبق آخرین آماری که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ارایه داده تا روز ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ تعداد ۵۳۴ هزار واحد در قالب اقدام ملی و ۳۳۰ هزار واحد در قالب نهضت ملی مسکن، مجموعا ۸۶۴ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی است. گفته می‌شود تاکنون حدود ۴۰ هزار واحد در دو طرح مذکور افتتاح شده است. بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم زمین تامین شده است. مجموعا در دو طرح حمایتی نهضت ملی مسکن و اقدام ملی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تاکنون ثبت نام کرده‌اند.

وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *