امروز و فرداهای بنزین یورو۴ تمامی ندارد

۲۱م دیماه ،

امروز و فرداهای بنزین یورو۴ تمامی ندارد

تولید و عرضه بنزین یورو۴، پیش شرط اجرای استاندارد های یورو۴، توسط خودروسازان داخلی است.

به گزارش «عصرخودرو»،به نقل از افکار پیش شرطی که بیش از یک سال است که توسط معاونت پالایش و پخش وزارت نفت به امروز و فردا موکول می گردد.
۲۸ دی ماه سال ۹۰ یعنی قریب به یک سال پیش، به مناسبت روز هوای پاک، بنزین یورو ۴ در یکی از جایگاه‌های سوخت در منطقه حکیمیه تهران توزیع شد. در این مراسم نمادین، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی وعده داد تا پایان سال جاری امکان تولید ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ خواهیم داشت که به معنی فراهم شدن امکان عرضه ۵۸ درصد از کل بنزین مصرفی در کلانشهرها خواهد بود. مصرف بنزین کشور آن روزها کمی بیش از ۶۰ میلیون لیتر در روز بود.
، سالاری در آن مراسم تاکید کرده بود: از ابتدای سال آینده عرضه بنزین یورو ۴ در کلانشهرها آغاز خواهند شد که رقم تولید آن معادل ۳۰ میلیون لیتر در روز خواهد بود و ۵۶ درصد مصرف را پوشش خواهد داد.
اما این وعده دو ماهه در فروردین ۹۱ یعنی موعد توزیع بنزین یورو۴ تجدید و البته تقلیل داده شد.
علی فراهانی دارستانی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در ۳۰ فروردین ماه سال جاری گفت: با بهره برداری از چند طرح مهم توسعه پالایشگاهی در کشور، از ابتدای اردیبهشت ماه بنزین یورو ۴ در تمام جایگاه های شهر تهران عرضه می گردد.
فراهانی وعده توزیع بنزین یورو را به شهر تهران محدود کرد و آن را به اردیبهشت ماه موکول کرد اما تنها دو روز بعد با آغاز اردیبهشت سال ۹۰ علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یک ماه دیگر به مهلت توزیع بنزین یورو۴ اضافه کرد و گفت: از خرداد ماه سال جاری بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و ۵ به میزان ۳۰ درصد ظرفیت موجود کشور عرضه خواهد شد.
اما بنزین یورو ۴ تا پایان خرداد ۹۱ هم نه در تهران و نه در جای دیگری از کشور توزیع نشد تا در ۲۱ ام تیرماه ۹۱ ضیغمی از عرضه قطعی بنزین یورو ۴ در تابستان خبر دهد و بگوید: اولویت عرضه‌ بنزین با استاندارد اروپا با کلان‌شهر تهران است.
ناگفته واضح است که تابستان هم رفت و بنزین یورو ۴ به جایگاه های عرضه سوخت نرسید. درست روز اول پاییز ۹۱ سعید مداح مروج مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از فراهم نبودن امکان توزیع بنزین اروپایی خبر داد و گفت: در حال حاضر پالایشگاه‌های اراک، آبادان و تهران توان تولید بنزین با استانداردهای بالا را در اختیار دارند اما به سبب مصرف بالا فعلا بنزین با استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ در جایگاه‌ها توزیع نمی‌شود.
در تازه ترین اظهارات معاون پالایش و پخش وزارت نفت بدون توجه به وعده های قبل گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۵۵ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود که تمام این بنزین یورو۲ است، اما طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال ما ۴۱ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ تولید خواهیم کرد. علاوه بر این تا پایان برنامه‌ی پنجم توسعه بنزین یورو۴ ما به ۶۷.۷ میلیون لیتر رسیده و بنزین معمولی به ۱۱.۶ میلیون لیتر می‌رسد.
وی که در این نشست اعلام کرده بود برای تبدیل فرآورده‌های نفتی به فرآورده‌هایی باکیفیت بالا علاوه بر مشکلات مختلف، بخش مهمی از معضل، مربوط به نداشتن جایگاه برای عرضه‌ی محصولات یورو۴ می‌شود، در پاسخ به این سوال که چگونه است که در روز ۲۹ دی‌ماه عرضه‌ی سوخت یورو ۴ در تمام جایگاه‌های تهران صورت گرفت؟ خاطر نشان کرد: ما از ابتدا اعلام کردیم که عرضه‌ی بنزین یورو ۴ حالت نمادین دارد. در آن زمان مسوولان کشور می‌خواستند بنزین بدون سرب عرضه شود تا مردم بدانند که چنین سوختی در کشور تولید می‌شود، اما توزیع این بنزین نیاز به مدتی زمان دارد و اگر به ما کمی وقت می‌دادند، می‌توانستیم با تسویه و لجن‌زدایی از مخازن موجود در جایگاه‌ها بنزین یورو۴ را عرضه کنیم، اما در شرایطی که این اتفاق نیفتد، مجبوریم بنزین یورو ۴ را روی بنزین یورو۲ تزریق کنیم که به این ترتیب بنزینی که به باک خودرو‌ها زده ‌شد، بین یورو ۲ و یورو۳ بوده است و حدود شش ماه طول می‌کشد که بنزین یورو۴ عرضه شود.
اگر بنزین یورو ۴ نباشد …
بنابر این با توجه به این اظهارات، اگر این وعده را تا ۶ ماه دیگر عملی شده فرض کنیم، عرضه خودرو با استانداردهای یورو ۴، تا ۶ ماه دیگر به تعویق می افتد. اما نکته این است که آیا بنزین عرضه شده توسط وزارت نفت، متناسب با استانداردهای یورو ۴ خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش به سراغ یکی از مدیران شرکت مگاموتور سایپا که وظیفه تولید قوای محرکه خودرو متناسب با استانداردهای یورو ۴ در گروه سایپا را بر عهده دارد رفتیم.
آرش صدوقی مدیر طراحی سیستم های الکترونیکی تحقیق و توسعه مگاموتور با اشاره به اینکه همزمان با روز هــــوای پاک سال ۹۰، ۱۸ هزار لیتر بنزین Euro IV برای تست موتور خودرو های نمونه تولیدی مگاموتور تحویل گردید.
سوخت تحویلی ابتدا برای آزمایش و انجام تست به یک شرکت پژوهشی در تهران ارسال و به سبب کالیبراسیون نامناسب بعضی از دستگاه ها نتایج مطلوبی حاصل نشد، سپس برای اخذ نتایج معتبر به یک مرکز بین المللی در آلمان ارسال گردید، که نتایج دریافتی یک پارامتر بحث انگیز داشت و آن هم PPM بالای گوگرد این بنزین بود که از سوخت یورو ۴ تجاری بالاتر بود. برای سوخت واقعی و بین المللی PPM گوگرد ۱۰ می باشد اما با اغماض در بعضی کشورها تا PPM ۴۰ هم پذیرفته می گردد که همین PPM ۴۰ هم سبب تخریب و کاهش طول عمر کاتالیست می گردد ولی PPM سوخت آزمایش شده ۴۵ – ۴۰ بوده که در صورت مصرف در موتورهای یورو ۴ بعد از مدتی با افزایش آلایندگی، موتور خودرو خاصیت یورو ۴ را از دست می دهد.
به گفته صدوقی اگر در خودرو یورو ۴ ، بنزین یورو ۲ استفاده کنیم در آغاز یک خودرو صفر کیلومتر نتایج خوبی و رضایت بخشی را نشان می دهد ولیکن بعداز پیمایش ۳ هزار کیلومتر خودرو از حالت یورو ۴ خارج می گردد و با پیمایش ۵۰ هزار کیلومتر به سطح یورو ۲ و بعد از یورو ۲ هم پایین تر می آید و بنزین یورو ۲ سبب تخریب کاتالیست خودروی یورو ۴ می گردد که بعد از مدتی باید کاتالیست تعویض گردد که این کاتالیست هزینه بالایی را به مشتری تحمیل می کند.

پنجشنبه ۲۱ دى   ۱۱:۵

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *