امسال چه فیلمی از ایران به اسکار می‌رود؟

با نزدیک شدن به زمان معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار، مانند سال‌های گذشته هیاتی متشکل از سینماگران بهترین گزینه را به عنوان نماینده ایران به اسکار معرفی می‌کنند.

به گزارش بی باک به نقل ازخبرآنلاین، با توجه به گمانه زنی‌های مختلفی که در چند روز گذشته در خصوص نماینده سینمای ایران به اسکار انجام شد، برخی از سینماگران با توجه به شرایط فیلم‌های اکران شده و فیلم‌هایی که روی پرده نرفته‌اند تعدادی فیلم را مناسب معرفی به اسکار دانستند.

انتخاب هیات معرفی فیلم به اسکار بر عهده بنیاد سینمایی فارابی است. سید احمد میرعلایی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در خصوص روند انتخاب هیات سینمایی به خبرآنلاین گفت: «آقای امیر اسفندیاری مسئول بخش بین‌الملل فارابی مثل سال‌های گذشته در بخش بین‌الملل داوران را معرفی و انتخاب می‌کنند و آنها هم فیلم برگزیده خودشان را از میان فیلم‌های واجد شرایط اعلام می‌کنند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون فیلم‌هایی در لیست معرفی به اسکار قرار گرفته است، پاسخ داد: «من هیچ وقت اعلام نمی‌کنم چه فیلم‌هایی قرار است در میان گزینه‌های انتخاب باشد و هیات انتخاب خودشان آن‌ها را انتخاب و بررسی می کنند و در حال حاضر هم گزینه ای معرفی نشده است.»

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: « فیلم‌های سینمایی باید شرایط حضور در اسکار را داشته باشند و داوران هم تمام فیلم‌ها را مد نظر قرار می‌دهند. آن‌ها معمولا فیلم‌ها را دیده‌اند اما اگر ندیده باشند برایشان شرایط را مهیا می‌کنیم که بتوانند فیلم‌ها را ببینند. معمولا این اتفاق‌ها با آرامش می‌افتد.»

میرعلایی با یادآوری سال گذشته و نماینده ایران در اسکار عنوان کرد: «سال گذشته همانطور که شاهد بودید این اتفاق با آزادی عمل افتاد. البته خیلی‌ها گمانه‌زنی‌های مختلف و بررسی‌های متفاوتی داشتند، حدس‌هایی هم در مورد فیلم‌ها می‌زدند، اما برخلاف همه قضاوت‌های ناصواب و نادرست، فیلمی که باید به اسکار معرفی شد و سینمای ایران خوب عمل کرد و موفقیت قابل توجهی را به دست آورد.»

وی گفت: « از همین حالا این را بگویم فیلمی که امسال به اسکار معرفی می‌شود، چه جایزه بگیرد و چه نگیرد، ما به سازندگان آن تبریک می‌گوییم که این امتیاز را به دست آورده و امیدواریم که نماینده امسال هم بتواند مانند سال گذشته نام ایران را در سینمای دنیا پر آوازه کند.»

میرعلایی با غیرقابل پیشبینی خواندن موفقیت ایران در اسکار، اظهار داشت: « موفقیت نماینده ایران قابل پیش‌بینی نیست.این مساله به فیلم‌هایی که در دنیا ساخته می‌شود مربوط است. شاید فیلم آقای فرهادی اگر امسال فرستاده می‌شد نمی‌توانست موفقیت سال گذشته را به دست بیاورد یا شاید شرایط به گونه‌ای بود که امسال دو جایزه می‌توانست نصیب خود کند. وظیفه ما این است که بهترین فیلم سینمای ایران را به اسکار معرفی کنیم. فیلمی که بتواند از نام سینمای ایران دفاع کند. این وظیفه ماست اما نمی‌دانیم چه فیلم‌هایی در کنارش قرار می‌گیرد. ما در سال‌های گذشته هم فیلم‌های خیلی خوبی داشتیم که در اسکار موفق نشد چرا که فیلم‌های قوی‌تری در دنیا ساخته شده بود.»

وی همچنین افزود: «ما نمی‌توانیم این قضاوت را داشته باشیم که «جدایی نادر از سیمین» بهترین فیلم ایرانی بوده که به اسکار معرفی شده است. چرا که فیلم‌های تحسین شده دیگری هم در سال‌های گذشته به اسکار معرفی شدند اما جایزه نبردند. به هر حال سال گذشته این فیلم از نام سینمای ایران دفاع کرد و همه ما باید خوشحال باشیم اما متاسفانه خودمان نمی‌خواهیم از این پیامد خوشحال باشیم. امیدوارم فیلم امسال هم بتواند از نام سینمای ایران دفاع کنیم.»

رئیس بنیاد سینمایی فارابی در پایان با اشاره به تغییر کردن یا ثابت ماندن سیاست‌های فارابی گفت: «سیاست‌های میرعلایی تغییر نمی‌کند. ما سال‌ها کارمان را با همکاری همه سینماگران پیش بردیم و از هرگونه سیاستی که من طلبی در آن باشد پرهیز کردیم و به سمت سیاست ما طلبی پیش رفتیم. بعد از این هم همین شیوه را ادامه می‌دهیم.»


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *