امید اوکراین به شوچنکو باتجربه

جام جم آنلاین: پس از معرفی تیم‌های حاضر در گروه‌های اول تا سوم اکنون نوبت به معرفی تیم‌های حاضر در گروه D است.

تیم ملی فوتبال اوکراین به عنوان یکی از میزبانان یورو ۲۰۱۲ در این مسابقات حضور دارد. این تیم در آخرین رنکینگ فیفا در مکان پنجاهم جهان قرار دارد.

نحوه صعود

به عنوان یکی از دو میزبان رقابت‌ها، آنها به طور مستقیم و بدون حضور در مرحله مقدماتی در این رقابت‌ها حضور دارند.

وقتی در آوریل ۲۰۰۷ اعلام شد که اوکراین و لهستان میزبان رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ خواهند بود، حضور هر دو تیم در این رقابت‌ها به طور خودکار قطعی شد. اوکراین نتوانست به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ راه پیدا کند و همین موجب شده تا در این مدت این تیم را تنها در دیدارهای دوستانه ببینیم.

آماده سازی این تیم برای رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ سال گذشته با جدایی مایرون مارکوویچ اندکی دچار اختلال شد. مارکوویچ که هدایت تیم متالیست را نیز به طور همزمان برعهده داشت، اعلام کرد فدراسیون فوتبال اوکراین برخورد مناسبی با این باشگاه نداشته و به همین دلیل از تیم ملی جدا شد. به این ترتیب یوری کالیتوینتسف به طور وقت و برای ۸ بازی هدایت اوکراین را برعهده گرفت و پس از آن، اولگ بلوخین، چهره اسطوره‌ای فوتبال اوکراین، به عنوان سرمربی تیم برای رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ انتخاب شد.

سابقه در مسابقات یورو

اوکراین تا پیش از این حضور در رقابت‌های یورو را به عنوان تیمی مستقل تجربه نکرده است. البته بخشی از این به دلیل تاریخچه کوتاه فوتبالی این کشور است؛ آنها اولین بار در رقابت‌های مقدماتی یورو ۱۹۹۶ حضور پیدا کردند و در گروهی که ایتالیا و کرواسی حضور داشتند در رتبه چهارم قرار گرفتند.

چهار سال بعد و در مقدماتی یورو ۲۰۰۰ آنها به پلی‌آف رسیدند اما در دو دیدار پرهیجان در نهایت ۳-۲ مغلوب اسلوونی شدند. دیدارهایی که خاطره انگیزترین اتفاق آن گل زیبای میلنکو آکلیموویچ در لیوبلیانا بود. چهار سال بعد بار دیگر در گروهی دشوار قرار گرفتند و بعد از اسپانیا و یونان، در گروه‌شان سوم شدند.

در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۰۸ نیز آنها بعد از ایتالیا، فرانسه و اسکاتلند، چهارم شدند. آنها ۹ امتیاز با منطقه صعود فاصله داشتند.

آندره شوچنکو بازیکن تأثیرگذار این تیم با زدن ۴۶ گل بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال اوکراین است و آناتولی تیموشوک نیز با ۱۱۳ بازی ملی بیشترین تعداد بازی را برای این تیم انجام داده است.

یورو ۲۰۱۲

اوکراین در رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ در گروه «D» این مسابقات با تیم‌های انگلیس، سوئد و فرانسه همگروه است.

برنامه بازی‌های اوکراین در یورو ۲۰۱۲ به شرح زیر است:

۲۲ خرداد: اوکراین– سوئد، ساعت ۱۵/۲۳ به وقت تهران در کیف اوکراین

۲۶ خرداد: اوکراین – فرانسه، ساعت ۱۵/۲۳ به وقت تهران در دونتسک اوکراین

۳۰ خرداد: انگلیس –  اوکراین، ساعت ۱۵/۲۳ به وقت تهران در دونتسک اوکراین

معرفی مربی و بازیکنان کلیدی

مربی: اولگ بلوخین

این دومین مقطع حضور اولگ بلوخین در تیم ملی اوکراین است. او در مقطع قبلی تیم ملی کشورش را در جام جهانی ۲۰۰۶ هدایت کرد. آنها در آن رقابت‌ها بازی‌های خوبی ارائه دادند و تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفتند اما در نهایت مغلوب ایتالیا، قهرمان جام، شدند. کارنامه او در تیم‌های باشگاهی‌اش چندان درخشان نیست اما حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ تا اندازه‌ای به دوران مربیگری او رونق بخشید.

به عنوان بازیکن، بلوخین یک مهاجم فوق‌العاده بود که نقش مهمی در موفقیت‌های دیناموکیف در دهه ۷۰ و ۸۰ داشت. او ۱۱۲ بار نیز پیراهن تیم ملی شوروی را به تن کرد اما هیچ گاه در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا به توفیقی دست پیدا نکرد.

کاپیتان: آندره شوچنکو

بلوخین در دیدارهای آماده‌سازی، تیمش را با دو سیستم های ۴-۴-۲ و ۴-۲-۳-۱ روانه میدان می‌کند و همین مسئله موجب شد تا بازوبند کاپیتانی بین آندره شوچنکو و آناتولی تیموشوک دست به دست شود. اما در صورتی که شوچنکو در ترکیب اصلی قرار داشته باشد، احتمالا او بازوبند را در اختیار خواهد داشت.

مهاجم ۳۵ ساله دیناموکیف نیاز چندانی به معرفی ندارد. او که در سال ۲۰۰۴ عنوان مرد سال فوتبال اروپا را به دست آورد، در سال ۱۹۹۹ به دیناموکیف کمک کرد تا به نیمه نهایی چمپیونزلیگ برسد. او سپس به میلان رفت و ۷ فصل درخشان را در سن سیرو سپری کرد. او آشکارا درخشش گذشته را ندارد اما همچنان یکی از چهره‌های تاثیرگذار تیم اوکراین است. او تنها ۴ گل دیگر تا رکورد ۵۰ گل ملی فاصله دارد.

بازیکن ستاره: آلکساندر علیف

علیف چهره غیر قابل جانشین اوکراین در مرکز خط دفاعی است. او که در اولین مقطع حضورش در دیناموکیف فروغ چندانی نداشت، بعد از سپری کردن ۱۳ ماه تاثیر گذار در لوکوموتیو مسکو، در ماه مارس گذشته بار دیگر به دینامو بازگشت. حضور او باعث شد تا تیم پایتخت نشین فرصت بیشتری برای گلزنی روی ضربات ایستگاهی پیدا کند.

علیف تجربه بازی در تیم زیر ۲۱ ساله‌های اوکراین را نیز دارد و با این تیم به فینال رقابت‌های قهرمانی اروپای سال ۲۰۰۶ رسید. در آن تیم چهره‌هایی مانند آرتم میلفسکی، دیمیترو چیگریسنکی، آندری پیاتوف و الکساندر ریبکا حضور داشتند.

پدیده جوان: یوگن کونوپلیانکا

این مهاجم ۲۲ ساله دینامو هنوز راه زیادی برای اثبات خود دارد اما حضورش در تیم اوکراین یک گزینه خوب در اختیار بلوخین قرار می‌دهد. او از سرعت بالایی برخوردار است و دریبل‌های سریعش برای مدافعان حریف دردساز خواهد بود. بلوخین ترجیح می‌دهد از او در سمت چپ خط حمله استفاده کند، پستی که به او اجازه می‌دهد از سرعت و تکنیک بالایش به خوبی استفاده کند.

او هنوز به ترکیب اصلی تیم نرسیده و اندکی نیاز به تقویت توانایی‌هایش دارد اما اعتماد به نفسی که روی گل اخیرش به تیم ملی آلمان نشان داد، ثابت کرد که از پتانسیل کافی برخوردار است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *