امیرعبداللهیان نسبت به مداخله خارجی در امور داخلی کشورها اخطار داد

۲۴م اسفند ،

abdolahian.jpg

امیرعبداللهیان که در الجزایر به سر می‌برد با مراد مدلسی وزیرخارجه دیدار و پیرامون مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه به ویژه اوضاع فلسطین، سوریه، بحرین و موضوع صلح‌آمیز هسته‌یی ایران رایزنی و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به جایگاه مهم الجزایر در منطقه و جهان اسلام، روابط دو کشور را ممتاز خواند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که حجم تبادل تجاری دو کشور متناسب با ظرفیت‌های فراوان موجود در تهران و الجزایر نیست.

وی مواضع بوتفلیقه رییس‌جمهور الجزایر را در جهان عرب در قبال تحولات فلسطین و سوریه خردمندانه خواند و درک صحیح مقامات الجزایر را نسبت به اهداف دشمنان محور مقاومت در هدف قرار دادن سوریه مورد تمجید قرار داد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر «ضرورت همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور توقف فوری خشونت در سوریه» اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، همانند الجزایر راهکار سیاسی و گفت‌وگوی فراگیر را تنها راه حل بحران سوریه می‌داند. متاسفانه بعضی از اطراف درگیر در بحران سوریه هرگونه مذاکره را برای حل مشکلات موجود نفی می‌کنند و عملا به ترویج خشونت می‌پردازند و آشکارا از سوی بعضی کشورها مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی افزود: سوریه با موفقیت از بحران امنیتی عبور کرده و اندک تروریست‌های باقیمانده در حاشیه بعضی مناطق نیز نفس‌های آخر را می‌کشند. تهران و الجزایر از مردم فهیم سوریه و طرح سیاسی مبتنی بر توقف خشونت، گفت‌وگوی ملی واقعی بین حکومت و آحاد مردم و رسیدن به میثاق ملی و همچنین تلاش‌های اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه حمایت می‌کنند.

وی با محکومیت اقدام اخیر گروگانگیری در الجزایر و تحولات کشور مالی، بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی در قبال صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید و ضمن محکومیت افراط گرایی، خشونت و تروریسم ، نسبت به مداخله خارجی در امور داخلی کشورها اخطار داد.

در این دیدار امیرعبداللهیان اخرین تحولات مذاکرات هسته‌یی صلح‌آمیز را تبیین و از مواضع حمایتی الجزایر تقدیر کرد.

و ی اوضاع بحرین را بحرانی خواند و ضمن رد هرگونه مداخله در امور داخلی این کشور بر پایان دادن به اقدامات نظامی و اهتمام جدی بر گفت‌وگوی موثر ملی و توجه به مطالبات مردم تاکید کرد.

مراد مدلسی وزیرخارجه الجزایر نیز با تاکید بر روابط حسنه موجود فیمابین دو کشور و توسعه آن، بر اهمیت وحدت کشورهای منطقه و جهان اسلام در قبال تهدیدات مشترک تاکید کرد و افزود: رهبری حکیمانه و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران مایه مباهات است.

مدلسی با تشکر از مواضع تهران در قبال اتفاق تروریستی و آدم‌ربایی در الجزایر گفت: خشونت و افراط‌گرایی در خاورمیانه و شمال افریقا مانع تحقق اهداف متعالی اسلام است.

وزیرخارجه الجزایر با تمجید از مواضع تهران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و نقش مهم سوریه در منطقه افزود: مواضع تهران و الجزایر درقبال سوریه مشترک و مبتنی بر راهکار سیاسی و گفت‌وگوی ملی است.

مدلسی ضمن حمایت از حق جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها در برخورداری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌یی، و مثبت خواندن مذاکرات اخیر تهران و ١+۵ امادگی الجزایر را برای برگزاری گفت‌وگوها در این کشور اعلام و از پیشرفت دریافت خبرها پیشرفت اولیه در روند کفت‌وگوهای اخیر آلماتی ابراز خرسندی کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در مصاحبه مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه الجزایر ضمن راهبردی خواندن نگاه تهران به الجزایر و تجلیل از مواضع دقیق الجزایر در قبال فلسطین، سوریه و امنیت منطقه تاکید کرد که وضعیت موجود در سوریه، فقط از روش گفت‌وگوی فراگیر ملی با دولت سوریه در یک فضای مسالمت آمیز و بر اساس واقعیت‌های میدانی میتواند حل و فصل شود.

وزیر خارجه الجزایر در این مصاحبه مطبوعاتی بر مواضع مشترک دو کشور تاکید و نقش جمهوری اسلامی ایران و الجزایر را در منطقه مهم و بسیار تاثیرگذار دانست و بر راهکار سیاسی در قبال سوریه تاکید کرد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ