انتخابات شوراهای عراق در میان آتش‌وخون

۲۹فروردین۱۳،

در اولین انتخابات پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، امروز حدود ۱۴میلیون رأی‌دهنده عراقی در حالی پای صندوق‌های رأی می‌روند که روز جمعه انفجاری مهیب حدود ۳۰نفر را به کام مرگ فرستاد و ده‌ها نفر را زخمی کرد.

به گزارش مشرق، خبرگزاری عتبات به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: قرار است در انتخابات شوراهای استانی عراق اعضای شوراهای ۱۲استان مشخص شوند، اما در مقابل، استان کرکوک مورد اختلاف دولت مرکزی و شمال کشور از این روند استثنا شده و زمان برگزاری انتخابات دو استان نینوا و الانبار نیز به زمانی دیگر موکول شده است.

عراق به‌صورت فدرال اداره می‌شود و این انتخابات به مثابه تعیین اعضای دولت‌های محلی تلقی می‌شود و از این رو، احزاب می‌کوشند با کنترل این دولت‌های محلی، زمینه به‌دست گرفتن اکثریت پارلمانی و پس از آن دولت را برای خود فراهم کنند. انتخابات پارلمانی عراق سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

در انتخابات امروز عراق، ۱۳میلیون و ۵۳۸هزار رأی‌دهنده پای صندوق‌های رأی خواهند رفت تا از میان ۲۶۵گروه سیاسی و ۵۰ائتلاف با ۸۳۰۲کاندیدا ازجمله ۲۲۰۵کاندیدای زن، ۱۱۷نامزد راهی شوراهای استان‌ها شوند. در میان استان‌های عراق، بغداد با ۵۸کرسی، بیشترین کرسی‌ها را دارد و از این تعداد، ۱۵کرسی متعلق به زنان است. عراق در حالی این انتخابات را برگزار می‌کند که دولت نوری‌ مالکی از چندین جهت تحت فشار است؛

از یک سو با متحدان سابق خود یعنی ائتلاف کردها دچار اختلاف شده و از سوی دیگر، فهرست العراقیه به رهبری ایادعلاوی که از رقبای سرسخت دولت به شمار می‌رود، می‌کوشد با بهره‌گیری از تظاهرات‌های دواستان الانبار و نینوا، صبغه‌ای مذهبی به رقابت خود با دولت شیعی مالکی داده و جهت‌گیری رأی دهندگان در دیگر استان‌ها را تغییر دهد. مالکی از سوی اسامه النجیفی رئیس پارلمان به‌عنوان یکی از هم‌قطاران علاوی و جریان صدر به رهبری مقتدی صدر هم تحت فشار است.

تشکیک در تأمین امنیت شهروندان یکی از حربه‌های پارلمان علیه دولت تلقی می‌شود و چندی پیش پارلمان از اول‌وزیر خواست برای توضیح دربارهٔ اوضاع امنیتی کشور حاضر شود اما اول‌وزیر با استدلال پیشگیری از فاش شدن اطلاعات امنیتی، از حضور در پارلمان سر باز زد. از همین رو، انفجار مهیبی که روز جمعه داخل یک کافی نت شماری از نوجوانان را هدف قرار داد و ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت، در همین روند قابل تفسیر و توضیح است.

دیروز در این عملیات انتحاری که در منطقه العامریه بغداد – یکی از شلوغ‌ترین مناطق پایتخت- رخ داد، حدود ۳۰نفر کشته و بیش از ۵۰نفر دیگر زخمی شدند. این انتخابات که با نظارت نمایندگان احزاب داخلی و با مشارکت ۳۰۰ناظر بین‌المللی برگزار خواهد شد، آزمونی جدی برای ارزیابی میزان محبوبیت احزاب با رویکردهای مختلف خواهد بود اما به‌علت مشغول بودن احزاب رقیب به درگیری‌های حزبی و ناتوانی در ارائه برنامه‌های کاری موفق پیش‌بینی می‌شود که سمت و سوی ترکیب دولت‌های محلی در این انتخابات چندان تغییری نکند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *