انتزاع دو دانشگاه ایران و تهران غیرقانونی است و باید متوقف شود

۰۹اردیبهشت،

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور گفت: انتزاع دو دانشگاه ایران و تهران هزینه‌های بسیاری را به بیت‌المال تحمیل می‌کند و باید متوقف شود.

“مصطفی علی‌اصغر پور” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در تشریح ارسال نامه دیوان محاسبات کل کشور دربارهٔ انتزاع دو دانشگاه ایران و تهران اظهارداشت: با توجه به طرح موضوع انتزاع دو دانشگاه ایران و تهران نامه‌ای را در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه به وزیر بهداشت و درمان ارسال کردیم .

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور افزود: طی این نامه اعلام شده که به منظور جلوگیری از انحرافات احتمالی و تحمیل هزینه‌های سنگین بر بیت‌المال طرح انتزاع باید متوقف شود.

وی تصریح کرد: موضوع انتزاع این دو دانشگاه از دو وجه قانونی و تحمیل هزینه‌های بیت المال قابل بررسی است.

علی‌اصغر پور ادامه داد: اخیرا طی نامه‌ای اعلام شده دانشگاه علوم پزشکی و وزارت علوم این اجازه را داشته‌اند که در انحلال، ادغام و انتزاع تصمیم گیری کنند و این در حالی است که از دی ماه سال قبل و بعد از تغییر وزیر ارتباطات با رای مجلس ماده ۵۳ برنامه پنجم توسعه کشور اصلاح شد و در آن یکسری اختیارات واگذار شده به نهادهای مختلف تغییر کرد.

وی با اشاره به برخی خبرها مبنی بر این که شورای عالی گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه مجوز دارد، اظهارداشت: شورای عالی گسترش دانشگاه های علوم پزشکی قبلا این اختیار را داشته است، لیکن با توجه به اصلاحیه قانونی ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه اختیارات فوق از حیطه اختیارات این شورا خارج شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: شورای مذکور در مصوبه اخیر خود خارج از حوزه صلاحیت و اختیارات قانونی اتخاذ تصمیم نموده است.

علی اصغر پور تاکید کرد: انتزاع این دو دانشگاه بنا بر اظهارات مسئولین بودجه و مالی دانشگاه تهران هزینه‌های میلیاردی به دنبال دارد و از مصادیق تصمیم نادرست که سبب اتلاف یا تضییع بیت‌المال می‌شود، می‌باشد که این امر در بند(ه ماده ۲۳) قانون دیوان محاسبات کشور قید شده و در هیات‌های مستشاری دیوان قابل رسیدگی است.

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور گفت: انتزاع دو دانشگاه ایران و تهران هزینه‌های بسیاری را به بیت‌المال تحمیل می‌کند و باید متوقف شود.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *