انتشار فراخوان نهمین جشنواره تئاتر ماه

جام جم آنلاین: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی فراخوان نهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه را منتشر کرد.

به گزارش روز چهارشنبه جام جم آنلاین به نقل از حوزه هنری ، در متن فراخوان آمده است: حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در راستای تحقق اهداف عالی خود و نیز اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف کشف و پرورش استعداد جوانان هنرمند، نهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه را با شعار «معنویت، اندیشه و هنر» و با رویکرد جدید توجه خاص به تئاتر شهرستان و مبتنی بر تولید برگزار می کند.

بخش های جشنواره :

ـ تئاتر بزرگسال

ـ تئاتر کودک و نوجوان

ـ تئاتر خیابانی

شرایط حضور گروه های استانی:

۱ـ مراکز استانی حوزه های هنری می توانند نمایشنامه های دارای شرایط ذکر شده در بخش مشخصات نمایشنامه های ارسالی را حداکثر تا دهم خرداد ماه سال جاری برای بررسی و اعلام نظر کارشناسی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

سه نمایشنامه در بخش بزرگسال، سه طرح در بخش خیابانی و یک نمایشنامه در بخش کودک و نوجوان از میان متون ارسالی از سوی هر استان انتخاب و زیر نظر کارشناسان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تولید خواهد شد.

۲ـ پس از تولید به تشخیص کارشناسان مربوطه دو نمایش در بخش بزرگسال، دو نمایش در بخش خیابانی و یک نمایش در بخش کودک و نوجوان برای همایش منطقه ای که در پنج منطقه کشور برگزار خواهد شد انتخاب می شوند.

۳ـ کارشناسان پس از بازبینی آثار، از هر منطقه حداکثر سه نمایش بزرگسال، سه نمایش خیابانی و یک نمایش کودک و نوجوان را به جشنواره سراسری تئاتر ماه معرفی می کنند.

شرایط حضور گروه های تهرانی:

ـ در این دوره از جشنواره تئاتر ماه صرفاً آن دسته از هنرمندانی که آثارشان در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تولید شده باشد به انتخاب کارشناسان مرکز در جشنواره سراسری تئاتر ماه حضور خواهند داشت، بنابراین هنرمندان متقاضی تولید اثر می توانند پیشنهاد خود را حداکثر تا دهم خرداد ماه سال جاری به مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ارائه کنند. پیشنهادات ارائه شده با توجه به ضوابط تولید مرکز هنرهای نمایشی انتخاب و مراحل تولید آن انجام خواهد شد. در پایان نیز با نظر کارشناسان مربوطه پنج اثر در بخش بزرگسال، چهار اثر در بخش خیابانی و سه اثر در بخش کودک و نوجوان به بخش مسابقه نهمین جشنواره سراسری تئاتر ماه راه خواهند یافت.

مشخصات نمایشنامه های ارسالی:

ـ موضوع آثار ارسالی در بخش های مختلف حول محورهای «انقلاب»، «دفاع مقدس»، «خانواده الگوی ایرانی»، «بیداری اسلامی»، «ادبیات کهن اسلامی و ایرانی» و «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» است.

ـ اولویت انتخاب با آثاری است که  قبلاً در هیچ جشنواره سراسری و بین المللی شرکت نکرده باشند و یا به اجرای عمومی درنیامده باشد.

ـ اقتباس از آثار خارجی در صورت همسویی با اهداف و محورهای جشنواره بلامانع است.

ـ ارائه مجوز کتبی نویسنده برای شرکت در جشنواره الزامی است.

سایر مقررات:

ـ مرکز هنرهای نمایشی با گروه های برگزیده استانی که در مرحله پایانی جشنواره تئاتر ماه حائز رتبه های اول تا سوم شوند برای اجرای عموم در تهران قرارداد منعقد خواهد کرد. سایر آثار نیز علاوه بر اجرا در استانهای مربوطه به تشخیص کارشناسان مرکز امکان اجرا در یکی از سالن های حوزه هنری را خواهند داشت.

ـ به شرکت کنندگان در بخش های مختلف جشنواره توصیه می شود از طراحی صحنه سبک با قابلیت حمل و نصب سریع استفاده کنند.

ـ زمان اجرای آثار بزرگسال کمتر از ۴۵ و بیشتر از ۷۵ دقیقه، آثار کودک و نوجوان کمتر از ۴۵ و بیشتر از ۶۰ دقیقه و آثار خیابانی کمتر از ۱۵ و بیشتر از ۲۵ دقیقه نباشد.

ـ جشنواره سراسری تئاتر ماه به برگزیدگان خود در رشته ها و بخش های زیر جایزه اهدا خواهد کرد.

بزرگسال: نمایشنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه، طراحی لباس و ساخت موسیقی

کودک و نوجوان: نمایشنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، طراحی صحنه، طراحی لباس، ساخت موسیقی، طراحی و ساخت عروسک و ماسک، عروسک گردانی

خیابانی: طرح و ایده، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد

 کمک هزینه اجرا به گروه ها:

به گروه های استانی راه یافته به بخش همایش حداکثر، مبالغ زیر پرداخت خواهد شد.

ـ بزرگسال پنج میلیون ریال

ـ کودک و نوجوان چهار میلیون ریال

ـ خیابانی سه میلیون ریال

گروه های استانی راه یافته به مرحله نهایی جشنواره با توجه به نظر کارشناسان مرکز، حداکثر مبالغ زیر را دریافت خواهند کرد:

ـ بزرگسال ۱۲میلیون ریال

ـ کودک و نوجوان هشت میلیون ریال

ـ خیابانی پنج میلیون ریال

لازم به ذکر است کمک هزینه مربوط به گروه های تهرانی در قرارداد تنظیم شده اجرای عمومی و جشنواره توسط مرکز هنرهای نمایشی لحاظ خواهد شد.

مقررات ارسال اثر:

ـ کارگردانان متقاضی تولید اثر از تهران باید پیشنهادات خود را به همراه رزومه به آدرس: تهران ـ خیابان سمیه تقاطع حافظ، حوزه هنری، طبقه چهارم، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تحویل دهند.

ـ مراکز استانی حوزه هنری با مراجعه به سایتwww.artfest.ir و تکمیل مشخصات کارگردان و نمایشنامه مورد نظر پس از دریافت کد رهگیری و درج بر روی اثر و الحاق فرم چاپ شده نسبت به ارسال آن اقدام کنند.

تقویم جشنواره :

ـ اعلام فراخوان : ۱۰ اردیبهشت ۹۱

ـ آخرین مهلت ارسال آثار : ۱۰ خرداد ۹۱

ـ اعلام نظر کارشناسان متون : ۲۵ خرداد ۹۱

ـ مدت زمان کارشناسی و تولید : ۳۰ خرداد تا ۱۵ شهریور ۹۱

ـ برگزاری همایش های منطقه ای : ۱۵ شهریور تا پنج مهر ۹۱

ـ برگزاری جشنواره : ۲۱ تا ۳۰ مهر 


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ