انتظار ایجاد حباب قیمتی و اشتیاق به خرید

مبادلات رینگ پتروشیمی روز گذشته متاثر از پیش‌بینی‌های مثبت معامله‌گران، همچنان با تقاضای بالا برای خرید محصولات روبه‌رو شد. از این رو اکثر کالاهای عرضه شده در این روز با سقف قیمت خریداری شدند.

اقتصادآنلاین/گروه بازار تولید و تجارت:

مبادلات رینگ پتروشیمی روز گذشته متاثر از پیش‌بینی‌های مثبت معامله‌گران، همچنان با تقاضای بالا برای خرید محصولات روبه‌رو شد. از این رو اکثر کالاهای عرضه شده در این روز با سقف قیمت خریداری شدند.
به گزارش دنیای اقتصاد، به گفته فعالان اقتصادی، اگر چه قیمت محصولات در بازار با رشد بسیاری در ماه‌های پیش روبه‌رو بوده است، اما با توجه به پیش‌بینی‌های مثبت از بازار پتروشیمی هنوز معامله‌گران برای خرید مشتاق هستند. علاوه بر این اختلاف قیمت برخی از محصولات نیز در بورس و بازار هم بیش از پیش واسطه‌ها را ترغیب به خرید می‌کند. حال آنکه فصل مصرف محصولات H (پلی اتیلن سبک) هم با ورود به پاییز آغاز خواهد شد و در نتیجه بیشتر معامله‌گران در انتظار افزایش قیمت این گروه از کالاها هستند.
همچنین موضوع ۵ درصد رقابت در هر هفته و در رینگ پتروشیمی نیز سبب می‌شود تا بسیاری از خریداران به رشد قیمت‌ها در هفته‌های آتی اطمینان داشته باشند و از این رو شدت استقبال آنها برای خرید بیشتر شود. این گروه از خریداران با نگهداری کالاهای خریداری شده در دو هفته می‌توانند سود بالایی از فروش آنها در بازار داخل کسب کنند. از این رو برخی از کارشناسان بازار احتمال ایجاد حباب قیمتی در بازار پتروشیمی را دور از انتظار نمی‌دانند.
علاوه بر این، برخی از معامله‌گران احتمال می‌دهند محصولات H بیش از سال‌های گذشته به دلیل حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بندر امام با رشد قیمت‌ها همراه شوند؛ چرا که هنوز بارگیری تولیدات این مجتمع با مشکل روبه‌رو است.
این در حالی است که ۷۲۴۰ و ۱۵۴۰ در ماه‌های اخیر آنقدر رشد قیمتی داشته‌اند که به عقیده بسیاری از معامله‌گران با عدم کشش در بازار مواجه شده‌اند، تا آنجا که نرخ داخلی این کالاها از بازار جهانی آنها هم فراتر رفته است. برخی از معامله‌گران، بازارسازی عده‌ای از واسطه‌ها را از عوامل رشد بیش از اندازه قیمت ۷۲۴۰ و ۱۵۴۰ در بازار آزاد می‌دانند و نرخ‌های آنها را در حال حاضر غیرمنطقی ارزیابی می‌کنند. البته عده‌ای دیگر هم میزان تولید اندک این گروه از محصولات را در افزایش قیمت آنها بی‌تاثیر نمی دانند.
البته در این روز PET781 که در هفته پیش با رقابت کارگزاران مواجه شده بود، با توقف خرید روبه‌رو و وارد زمان مچینگ شد. همچنین PET825 با نرخ پایه معامله و PET785 هم با رقابت جزئی معامله‌گران، خریداری شد.
مصوبه جدید هیات دولت در خصوص درخواست‌های خرید در همین حال برخی از آگاهان بازار در این روز از تصویب قانونی جدید در بورس کالا خبر می‌دهند. گفته می‌شود مصوبه هیات دولت در این خصوص، خریداران محصولات پتروشیمی را از این پس ملزم می‌کند تا درخواست‌هایشان را براساس میزان عرضه بر تابلوی بورس ثبت کنند. البته آگاهان بازار از اجرایی شدن این مصوبه از روز چهارشنبه در رینگ پتروشیمی خبر می‌دهند.
به عقیده تاجران بازار، اجرایی شدن این مصوبه می‌تواند حجم تقاضا را در رینگ پتروشیمی کاهش دهد، اما با توجه به اینکه بیشتر خریداران تناژهای سهمیه خود را خریداری کرده اند، تا شروع مهر که سهمیه‌های جدید اعلام می‌شود، نمی‌توان در انتظار تاثیرات شگرفی بر میزان خریدها بود. این در حالی است که موضوع به صرفه نبودن تولید از سوی کارخانه‌داران نیز با توجه به رشد قیمت‌ها همچنان در بازار مطرح است و گفته می‌شود بیشتر افرادی که تولیدکننده واقعی هستند ترجیح می‌دهند حواله‌های خود را در بازار داخل به فروش برسانند.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ