انتقاد بی‌سابقه دبیرشورای‌عالی فضای مجازی از شرکت دولتی زیرساخت

۱۲ تیرماه ۱۳،

akhavan2.jpg

دبیر شورایعالی فضای مجازی گفت: تصدی گری بخش دولتی مشکل سرعت و قیمت اینترنت در کشور است و این دو ریشه های متفاوت ندارد.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، مهدی اخوان بهابادی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: در حال حاضر فقط یک دستگاه دولتی رسمی پهنای باند خرید و فروش می کند که سبب بروز مشکلاتی در کشور شده است.
 
وی اضافه کرد: برای مثال این مجموعه دولتی در حال حاضر یک مگابیت بر ثانیه پهنای باند را با قیمت نزدیک۱۶-۱۵دلار از خارج خریده است و به قیمت حدود۲۵۰تا۲۶۰هزار تومان به شرکت هایی توزیع کننده اینترنت در داخل کشور می فروشد، مقایسه این دو نرخ نشانگر این است که برای شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت قیمت تمام شده  بسیار بسیار است.
 
اخوان گفت: با توجه به قیمت تمام شده و گرانی آن بنابراین مشترکان پول بسیاری نمی توانند بپردازند پس توزیع کنندگان اینترنت در داخل کشور پهنای باند را بین عده بسیاری تقسیم می کنند و به قولی آب داخل آن می بندند تا بتوانند این اختلاف قیمت را جبران کنند.
 
رییس مرکز فضای مجازی کشور گفت: سبب کندی اینترنت برای کاربران، ابلاغ رسمی از طرف مجموعه حاکمیت نیست بلکه  دلیل اصلی آن اشتراک بین کاربران برای یک پهنای باند است.
 
وی افزود: اختلاف سرعت اینترنت در روز و شب هم نشانگر این مطلب است و نشان می دهد اعمال سیاستی برای کاهش سرعت وجود ندارد.
 
اخوان گفت: حل این مشکل تنها با پایان تصدی گری دولت میسر است، باید خرید و  فروش پهنای باند را به بخش خصوصی واگذار کنیم و دولت فقط در نقش گمرک و نظارت بر درگاه بین المللی و داخل کشور عمل کند.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *