انتقاد تلویحی اشتون از فشارهای بیشتر علیه ایران

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به صورت تلویحی به قانونگذاران در اروپا و آمریکا و همچنین تیم سیاست خارجی کاخ سفید پیشنهاد کرد از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران، که می‌تواند جو مذاکرات را منفی کند، اجتناب کنند.کند

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به صورت تلویحی از فشارها برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران انتقاد کرد و گفت علاقه‌مند است در بهترین جو ممکن با ایرانی‌ها مذاکره کند.

ایران و گروه موسوم به ۱+۵ که هفته قبل مذاکراتی در سطح وزرای خارجه را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار کردند، توافق کرده‌اند که دور بعدی مذاکرات را روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر (۲۳ و ۲۴ مهر) در ژنو انجام دهند.

اشتون روز دوشنبه در اندیشکده «وودرو ویلسون» در پاسخ به این سوال که آیا کنگره آمریکا یا دیگران باید تحریم‌های تازهی علیه ایران اعمال کنند، گفت: من در جایگاهی نیستم که بگویم کنگره باید چه کاری انجام دهد. ترجیح می‌دهم در بهترین جو ممکن در این مذاکرات حضور یابم. به همین منظور، ما باید به هر نحو ممکن عزم و حسن نیست خود برای مذاکره را نشان دهیم و چنین انتظاری را نیز از طرف مقابل داشته باشیم.

وی در مورد چرایی اعمال تحریم و فشار به ایران هم گفت این تحریم‌ها با هدف جمع کردن اشخاص دور یک میز و انجام مذاکره اعمال شده است.

«کاترین اشتون» افزود: می‌خواهم در بهترین جو ممکن به ژنو بروم. قانونگذاران اینجا یا کسانی که در آمریکا روند مذاکرات را تحت کنترل دارند، «جان کری» (وزیر خارجه آمریکا) و تیم وی، باید به این فکر کنند که چطور می‌توان به بهترین جو دست یافت.

به گفته اشتون، دور بعدی مذاکرات در سطح مدیران سیاسی کشورها برگزار می‌شود و اشتون و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، مذاکره‌کننده‌های اصلی در آن خواهند بود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *