انجام تست‌های پاپ اسمیر از ۲۱ تا ۷۰ سالگی در خانم‌ها الزامی است

به گزارش سایت خبری ممتاز نیوز، دکتر طاهره اشرف گنجویی عنوان کرد: شیوع سرطان دهانه رحم در کشورهای در حال توسعه بالاست به طوری که اگر بخواهیم آمار ارائه دهیم دومین سرطان شایع در کشورهای در حال توسعه است ولی در کشورهای پیشرفته شیوع آن به مراتب کمتر شده و علت اصلی آن اهمیت انجام تست‌های غربالگری از جمله «پاپ اسمیر» است که می‌تواند شیوع سرطان دهانه رحم را کم کند.

این متخصص زنان و مامایی،گفت: افرادی که در ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند، شامل افرادی با شروع رابطه جنسی زیر سن  ۱۸ سالگی، افرادی که ارتباط جنسی  با افراد متعدد دارند، خانمی که همسرش شرکای متعدد دارد و همچنین خانم‌های سیگاری هستند و تحقیقات نشان داده خانم‌هایی که همسرانشان سیگاری هستند به طور غیر مستقیم در ریسک بیشتر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند و عامل دیگر در خانم‌هایی که وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایینی دارند در آنها هم شیوع سرطان رحم بیشتر است شاید به این دلیل است که مراقبت‌ها و غربالگری‌ها را فراموش می‌کنند.

بیشترین فاکتور در ابتلا به سرطان دهانه رحم، داشتن روابط جنسی خارج از عرف است

دبیر علمی سمینار استراتژی‌های جدید تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم عنوان کرد: بیشترین فاکتور در ابتلا به سرطان دهانه رحم، داشتن روابط جنسی خارج از عرف است و زمانی که شریک جنسی یک نفر باشد قطعا ویروس‌های متعدد امکان انتقال را ندارند و از طرفی بدن می‌تواند به طور طبیعی یک ویروس را پاک کند اما زمانی که بدن در تماس با ویروس‌های متعدد از طریق شریک‌های جنسی متعدد قرار می‌گیرد اینجاست که سیستم ایمنی توان پاک کردن ویروس‌ها را ندارد و فرد با ریسک بالاتری به سمت ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌رود.

این فلوشیپ آنکولوژی اظهار کرد: انجام تست‌های پاپ اسمیر در زمینه غربالگری سرطان دهانه رحم، فوق العاده اهمیت دارد و لازم به ذکر است از زمانی که این تست ابداع شد و در کشورهای پیشرفته بکار برده شد، توانست شیوع این سرطان را کم کند و به همین دلیل اگر ما به انجام تست‌های غربالگری به خصوص پاپ اسمیر اهمیت بدهیم این تست ها می‌توانند ضایعات پیش بدخیم  را در مرحله اولیه شناسایی کنند.

انجام تست‌های پاپ اسمیر از ۲۱ تا ۷۰ سالگی در خانم‌ها الزامی است 

وی بهترین زمان جهت انجام تست‌های پاپ اسمیر را از سن ۲۱ سالگی دانست و گفت :از ۲۱ سالگی تا ۳۰ سالگی هر ۳ سال یکبار و از ۳۰ سالگی به بعد هر ۳ تا ۵ سال می‌توانیم این تست‌ها را انجام دهیم و انجام تست تا سن ۶۵ تا ۷۰ سالگی الزامی است و بعد از سن ۷۰ سالگی بستگی به این دارد که آیا این خانم فاکتور خطر خاصی داشته باشد یا خیر. به عنوان مثال خانم‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید مادام العمر تست پاپ اسمیر را انجام دهند چرا که می‌توان این ضایعات بدخیم را به موقع شناسایی کرد و از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد.

علائم سرطان دهانه 

اشرف گنجویی خاطرنشان کرد: در اغلب سرطان‌ها امکان تشخیص اولیه وجود ندارد و بسیاری از اوقات سرطان بدون علامت است ولی اگر سرطان دهانه رحم بخواهد علامتی داشته باشد می‌توان به مواردی چون ترشحات غیر طبیعی رحمی به صورت علائم عفونت، خونریزی‌های رحمی غیر طبیعی و بی‌موقع، لکه بینی‌های بی موقع و لکه بینی بعد از نزدیکی اشاره کرد.

وی همچنین گفت: این‌ها علائمی هستند که ما را قویا مشکوک می‌کند که شاید ضایعات پیش سرطانی در کار است و حتما خانم‌ها باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند تا بررسی‌های لازم انجام شود.

بر اساس گزارش آنا؛ سمینار استراتژی های تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم، ۲۷ الی ۲۸ آذرماه جاری در هتل سیمرغ تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری آنا – پزشکی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *