انحصار تامین نهاده‌ها در اختیار یک شرکت!


انحصار تامین نهاده‌ها در اختیار یک شرکت!

۱۰:۲۳ (شنبه ۱۶ اردیبهشت )
اخبار مرتبط
نسخه چاپی نسخه چاپی

در حالی مرغداری‌ها با کمبود نهاده‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند که شرکت پشتیبانی امور دام به تعهداتش در این باره عمل نمی‌کند. گفته می‌شود اگر این رویه ادامه پیدا کند، در ماه‌های آینده مرغی در بازار نخواهد بود که مردم بخواهند آن را خریداری کنند.

درحالی کنجاله سویا که یکی از نهاده های اصلی صنعت مرغداری کشور به شمار می رود و کمبود آن موجب افت ۷۰ درصدی تولیدات گوشت مرغ می شود که هم اکنون مرغداران علاوه بر گرانی این نهاده مهم با بحران کمبود آن در بازار نیز مواجه شده اند.

این مسئله تا آنجا به مسئله حادی تبدیل شد که اسماعیل عباسپور مدیرکل دفترحمایت از سرمایه گذاری، کارآفرینی و توسعه تجارت وزارت جهادکشاورزی با طرح این پرسش که “چرا علی رغم تعهد شرکت پشتیبانی امور دام به اتحادیه ها و تشکلها جهت تامین نهاده ها و گرفتن مبالغی بعنوان پیش پرداخت از آنها با گذشت نزدیک یک ماه هنوز سویا را که یکی از مهمترین نهاده هاست، دراختیار مرغداران قرار نداده است؟” نسبت به این موضوع موضع گرفت.

۲۰۰ تن سویا پیدا نمی‌کنید

از سویی دیگر، ناصر نبی پور رئیس جامعه دامپزشکان کشور در گفتگو با مهر اظهار داشت: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ادعا می کند که الان هیچ کمبودی از نظر نهاده ها به ویژه نهاده های طیور نداریم درحالی که او خلاف واقعیت می گوید و این طور نیست، چون اگر الان همه مرغداریهای تخم گذار استان تهران را بگردید، مجموعا ۲۰۰ تن سویا پیدا نمی کنید.

وی اضافه کرد: شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد برای دراختیار داشتن کنجاله سویا همه مرغدارها کیلویی ۸۳۵ تومان به حساب تنها وارد کننده این نهاده است، بریزند تا بلافاصله کنجاله سویا در اختیار مرغداران قرار خواهد گرفت، ولی علی رغم وعده های داده شده، هنوز خبری از تامین این نهاده به میزان اعلام شده نیست.

نبی پور با بیان اینکه قیمت تمام شده دان مرغ نسبت به دو ماه پیش ۸۰ درصد افزایش داشته است، گفت: شرایط به گونه ای شده است که قیمت برخی از نهاده‌ها مثل سویا بیش از ۴۰۰ درصد و قیمت نهاده‌های مثل ذرت بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه دان بدون سویا، میزان تولید مرغ گوشتی را ۷۰ درصد کاهش می دهد، گفت: با این شرایط نباید انتظار افزایش تولید گوشت مرغ در بازار را داشت.

به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار استان تهران، قیمت کنجاله سویا در سال گذشته از کیلویی ۴۷۵ تومان به کیلویی ۱۷۵۰ تومان، قیمت ذرت از کیلویی ۳۵۰ تومان به کیلویی ۵۳۰ تومان و قیمت گندم هم از کیلویی ۳۶۰ تومان به کیلویی ۵۲۰ تومان رسید.

وی تصریح کرد: این درحالی است که طبق آنالیز معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی، قیمت تمام شده تخم مرغ کیلویی ۲۶۰۰ تومان است اما در بازار تخم مرغ کیلویی ۱۴۰۰ تومان به فروش می رسد.

در ماههای آینده مرغی نخواهد بود که مردم بخواهند بخرند

در همین رابطه حمید فاضلی رئیس اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی صنعت مرغداری کشور به مهر گفت: برای تامین کنجاله سویا در مورخه شانزدهم فروردین ماه سال جاری توافق نامه ای را با واسطه گری شرکت پشتیبانی امور دام با شرکت “آوا تجارت صبا” که متعلق به آقای “م.م” تنها وارد کننده نهاده های دام و طیور است، منعقد کردیم و قرار شد از تاریخ بیست و یکم فروردین متناسب با واریزی‌های ما، این نهاده را دراختیارمان بگذارد درحالی که تا به امروز کمتر از میزان وعده داده شده سویا دراختیارمان قرار گرفته شده است به طوری که اگر این رویه ادامه پیدا کند در ماههای آینده مرغی در بازار نخواهد بود که مردم بخواهند آن را خریداری کنند.

به گزارش مهر، متن کامل تفاهم نامه مذکور به شرح زیر است:

“در مورخ ۱۶/۱/۹۱ جلسه‌ای با حضور تشکل‌های مرغداری کشور به شرح امضاء کنندگان ذیل در محل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تشکیل و تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ گردید:

۱- مقرر گردید ۲۰۰ هزار تن کنجاله سویا مورد تفاهم نامه با شرکت پشتیبانی امور دام در قالب ۵۰ هزار تن اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور و ۵۰ هزار تن اتحادیه صنعت مرغداری کشور و ۲۰ هزار تن اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخمگذار (میهن) و ۵۰ هزار تن انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک روزه گوشتی و مزارع مرغ مادر و اجداد و ۳۰ هزار تن اتحادیه سراسری دامداران کشور و کارخانجات تولیدکننده خوراک دام و طیور توزیع گردد.

۲- مقرر گردید حداکثر ظرف ۲ ماه شرکت تحویل دهنده در قبال واریز وجه خریداران بند (۱) نسبت به تحویل کنجاله سویا اقدام نماید.

۳- زمان شروع تحویل کنجاله سویا توسط شرکت فروشنده از تاریخ ۱/۲/۹۱ می‌باشد. ضمناً در خصوص اتحادیه‌های سراسری مرغداران مرغ گوشتی کشور از دوشنبه ۲۱/۱/۹۱ قابل اجرا است.

۴- حداکثر زمان تحویل کنجاله سویا از تاریخ واریز وجه به مدت یک هفته توسط فروشنده خواهد بود.

۵- شرکت فروشنده متعهد می‌گردد روزانه حداقل ۲۰۰۰ تن محموله کنجاله سویا را در صورت واریز وجه توسط خریداران تحویل نماید.

۶- فروش کنجاله سویا به صورت نقدی و به ازای هر کیلوگرم ۸۳۰۰ ریال از محل بندر امام می‌باشد که در صورت واریز وجه به حساب شماره ۵۹۴۸۶۸۹۱۲ بانک کشاورزی به نام فروشنده واریز و تصویر فیش واریزی جهت ارایه به فروشنده به معاونت بازرگانی داخلی و یا نمایندگی شرکت پشتیبانی امور دام در استان ها تحویل گردد.

۷- با توجه به این که خرید و تحویل ۲۰۰ هزار تن کنجاله سویا توسط فروشنده قطعی می‌باشد مقرر گردید که تشکل‌ها و اتحادیه ها و … نسبت به تحویل کلیه سهمیه تعیین شده ظرف دو ماه به نرخ هر کیلوگرم ۸۳۰۰ ریال اقدام و وجه آن را به حساب شرکت فروشنده واریز نمایند.”
 

وعده تامین کنجاله محقق نشد

این اظهارات درحالی است که حسین مقدم نیا رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در این رابطه به مهر گفت: براساس صورتجلسه ای که بین نمایندگان اتحادیه های صنعت تولید مرغ و شرکت پشتیبانی امور دام برای تامین نهاده کنجاله سویا منعقد شد، قرار بود که بلافاصله پس از تنظیم این صورتجلسه کنجاله سویا در اختیار اتحادیه مرغداران گوشتی قرار گیرد، چون مرغ گوشتی بیش از مرغ تخم گذار به کنجاله سویا نیاز دارد اما متاسفانه بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: همه اعضای این اتحادیه با حداقل منابعی که دراختیار داشتند در حدود ۴۰ میلیارد تومان پول به حساب رئیس شرکت “آوا تجارت صبا” که مسئول واردات این نهاده است، ریخته اند درحالی که قیمت این نهاده از کیلویی ۴۰۰ تومان به کیلویی بیش از ۱۵۰۰ تومان رسید.

مقدمیان اضافه کرد: به هرحال از تاریخ بیست و یکم فروردین تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال جاری درحدود ۱۳ هزارتن سویا به مرغداریهای مرغ گوشتی در سراسر کشور ارسال کردیم.

وی با اشاره به مشکلی که در این رابطه وجود دارد، گفت: به دلیل اینکه در پایانه بندر امام خمینی (ره) خودروهای حامل بار بیشتر محصولات دیگری مثل گندم را حمل می کنند ما کمی دچار مشکل شده ایم.

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور از مسئولان ذیربط خواست که پایانه بندر امام را ظرف چند روز به تخلیه و بارگیری سویا اختصاص دهند تا این نهاده زودتر به دست تولیدکنندگان برسد.

وی درعین حال تصریح کرد: البته این راهکار برای کوتاه مدت است و به نظر می رسد باید برای صنعت عظیمی که ماهیانه به طور متوسط به ۱۰۰ هزارتن کنجاله سویا نیاز دارد، تدبیرجامع و کاملی اندیشیده شود.

سال تولید ملی و ماموریت‌های مهم دولت

سیدعلی محمد بزرگواری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در گفتگو با مهر عنوان کرد: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است، دولت باید بیش از پیش به تولید کنندگان توجه کند.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد شرکت پشتیبانی امور دام که یک شرکت دولتی است، باید هرچه سریعتر به تامین مقدار نهاده مرغداران سراسر کشور بپردازد تا دچار بحران کمبود گوشت مرغ در کشور نشویم.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس تصریح کرد: این موضوع را در اسرع وقت در مجلس پیگیری خواهیم کرد و با متخلفان برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

به گزارش مهر، شرکت پشتیبانی امور دام براساس اساسنامه و مصوبه هیئت وزیران متولی تامین نهاده های دام و طیوردر کشوراست درحالی که به جای این کار که وظیفه قانونی و ذاتی آن است، به انجام کارهای دیگر مبادرت می‌کند به طوری که سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور هم معتقد است مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور به هیچ وجه به تولیدکنندگان توجهی ندارد و دفتر کار وی تنها در اختیار واردکنندگان است.


Foodna RSS Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *