اندکی نمک یددار برای بیماران مبتلا به گواتر معادل نیم کیلو ماهی در روز

اردیبهشت ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: رئیس پژوهشکده غدد داخل‌ریز و متابولیسم گفت: اگر اشخاص مبتلا به گواتر بخواهند از روش‌های دیگری به جز استفاده از نمک یددار برای جبران ید استفاده کنند، این روش‌ها اصولاً غیرعملی است به طور مثالً باید روزانه نیم کیلو ماهی مصرف کنند.

فریدون عزیزی در گفت‌وگو با فارس،درباره مزایای استفاده از نمک یددار گفت: نمک یددار برای بیماران مبتلا به گواتر مفید است چرا که با مصرف نمک یددار، کمبود ید موجود در بدن این اشخاص جبران می‌شود.

رئیس پژوهشکده غدد داخل‌ریز و متابولیسم گفت: اگر اشخاصی که دچار بیماری گواتر می باشند بخواهند از روش‌های دیگر برای کمبود ید استفاده کنند این روش‌ها اصولاً غیرعملی است به طور مثالً باید محصولات دریایی را به طور کافی دریافت کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: این اشخاص باید محصولات دریایی مثل ماهی را روزانه به میزان نیم کیلو تا آخر عمر مصرف کنند تا بتوانند ید مورد نیاز را تأمین کنند که این امر عملی نیست.

عزیزی ادامه داد: مصرف نمک یددار به گونه‌ای است که فرد با مصرف مقدار کمی از آن در غذا می‌تواند هم نیاز تغذیه‌ای خود را برآورده کند و هم ید مورد نیازش را تأمین کند. نمک به گونه‌ای است که فرد آن را نه بسیار می‌خورد و نه کم و می‌توان مقدار آن را هم کنترل کرد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *