انرژی سبز خورشید در خدمت خانوارها

جام جم آنلاین: معاون وزیر نیرو در امور برق از نهضت ترویج استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق خانوارها خبر داد و گفت: بانصب ۶ مترمربع صفحات (پنل ها) خورشیدی در پشت بام می‌توان به راحتی برق خانوار را تأمین کرد و حتی بخشی از آن را به شبکه سرساری برق فروخت.

محمد بهزاد در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد استفاده از صفحات خورشیدی را در صرفه جویی هزینه‌های خانوار موثر خواند و افزود: با ۶ متر صفحات خورشیدی که هزینه تمام شده آن هم اکنون کمتر از چهار میلیون تومان بوده و قابل کاهش هم است،می توان انرژی سبز را تقدیم خانوارها کرد.

وی گفت: این موضوع با توجه به هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ها در گام‌های بعدی (هر وقت که اجرا شود) صرفه اقتصادی هم دارد و با ساخت داخل تجهیزات برق خورشیدی می‌توان هم بازار کار و اشتغال را تقویت کرد.

بهزاد گفت: اگر بتوانیم ۱۰ درصد از ۲۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرفی کشور را از انرژی خورشیدی تأمین کنیم، علاوه بر آثار جانبی و کاهش آلودگی هوا با صدور آن حدود دو میلیارد دلار هم درآمد ارزی است.

بهزاد افزود: این طرح بر ای آپارتمان‌های متوسط و خانه‌های ویلایی امکان اجرایی دارد.

وی تاکید کرد: این طرح باید با حمایت و همکاری برخی از دستگاه‌ها مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود تا مشترکان بتوانند با استفاده از تسهیلات، چنین پنل‌هایی را در پشت بام خانه‌های خود نصب کنند.

معاون وزیر نیرو با بیان این که نصب صفحات خورشیدی برای مصارف خانگی تقریباً در تمام نقاط کشور امکان پذیر است، افزود: تولید و استفاده از انرژی با نصب پنل‌های خورشیدی افزون بر این‌که به اقتصاد خانواده می‌کند، می‌تواند در کاهش اوج مصرف برق نیز موثر باشد.

صفحات خورشیدی قابلیت نصب بر روی پشت بام تمامی ساختمان‌ها را دارد.

این مولدها طوری طراحی شده است که با اتصال به پشت کنتور برق،خانه‌ها در ابتدا از برق تولیدی مولد خورشیدی استفاده می‌کند و در صورت مصرف بیشتر از برق شبکه سراسری استفاده می‌شود.

پنل‌های خورشیدی هزینه نگهداری خاصی ندارد و انرژی‌های خورشیدی حاصل از آن تا دو روز ذخیره سازی می‌شود و می‌توان از آن استفاده کرد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *