انفجار کارپولینگ بین خودروسازان اروپا

انفجار کارپولینگ بین خودروسازان اروپا

انفجار کارپولینگ بین خودروسازان اروپا

ممتازنیوز: نگاهی به افزایش انفجارگونه شرکت های «هم پیمایی» یا کارپولینگ در اروپا نشان از آن دارد که روند نزولی تقاضا برای مالکیت شخصی خودرو ناشی از رکود اقتصادی نیست بلکه روندی جدید در حال شکل گیری است.

اکثر نمودارهای مرتبط با خودرو در اروپا و به طور کلی کشورهای غربی رو به نزول است. برای مثال فروش خودرو در سال گذشته ۱۱ درصد و میزان تقاضا برای مالکیت شخصی خودرو ۲۸ درصد کاهش داشته و میزان پیمایش هر فرد با خودروی شخصی در سال نیز روند نزولی دارد. ساده انگاری است اگر این روندهای نزولی فقط به رکود اقتصادی نسبت داده شود.
نیویورک تایمز گزارشی در مورد هم پیمایی car-pooling در اروپا منتشر کرده که در آن دو سایت اینترنتی را معرفی کرده است: یکی در پاریس با عنوان BlaBlaCar.com و دیگری در مونیخ با عنوان Carpooling.com. این دو کمپانی مدعی هستند که ۶ میلیون نفر از خدمات آنان در اروپا استفاده می کنند.
رشد این دو پایگاه اینترنتی حتی توجه سرمایه گذاران سیلیکون ولی [منظور غول های فناوری اطلاعات در آمریکا] را به خود جلب کرده است. در ایالات متحده نیز Zipcar موفق به جلب ۷۰۰ هزار عضو شده که از طریق این سایت ها به روش های جید حمل و نقل و جا به جایی درون شهری و بین شهری روی آورده اند.
خرید خودرو در کشورهای ایالات متحده، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه مدت ها است که از نقطه پیک خود گذشته و روند نزولی پیدا کرده است. نگاه به نمودارها کاهش مشخص می کند که نمی توان این کاهش را به رکود اقتصادی نسبت داد بلکه موضوع فراتر از این ها است. هزینه های تحصیل جوانان سر به فلک کشیده و در عوض مشاغلی که به دست می آورند درآمدهای ناچیزی ایجاد می کند و به همین دلیل نگاه مردم به خودرو با دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ فرق کرده است.
در سال ۲۰۱۱ کل کشورها ۶۰ میلیون دستگاه خودرو تولید کردند که از این تعداد ۱۲ میلیون جذب بازار خودرو در ایالات متحده، ۱۳ میلیون اروپا و ۲ میلیون جذب بازار خودروی ژاپن شده است. این رقم پایین ترین آمار از دهه ۱۹۶۰ تاکنون به حساب می آید.
به بیان دیگر خودروهای نو بیشتر در کشورهای توسعه یافته به فروش رسیده که بیشتر آن را چین و هند تشکیل می دهند. اما برای کشورهای در حال توسعه نیز در آینده پیک فروش پیش خواهد آمد و بعد از آن روند نزولی آغاز خواهد شد. تحلیل گران پیش بینی می کنند که در کشورهای در حال توسعه، گرایش به هم پیمایی یا کارپولینگ با سرعت بالاتری گسترش خواهد یافت. خیلی دور نیست و خیلی زود رشد فروش خودرو در چین و هند نیز کند خواهد شد.


پرشین خودرو | RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ