انقال ضریح تازه حرم مطهر امام حسین(ع) از ایران به عراق + تصاویر

۲۵ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

همزمان با انتقال ضریح تازه حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) از ایران به عراق، شیعیان کربلای معلی و مقامات دولتی عراق ، مراتب تشکر و قدردانی خود را به مقامات جمهوری اسلامی ایران و بعثه مقام معظم رهبری ، ابراز کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کربلای معلی ، “نوری لطیف” عضو شورای استانداری استان کربلا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، نصب ضریح تازه حرم مطهر حضرت امام حسین(ع)  را هدیەای ویژە ایران به خادمان حضرت امام حسین عنوان کرد و گفت: انتقال این ضریح مقدس همزمان با فرارسیدن ماه محرم هدیەای ویژە از طرف ایران به همهی شیعیان جهان است.

ضریح تازه حضرت امام حسین (ع)

 

وی مراتب تشکر و قدردانی خود و شورای استانداری کربلا را به همهی همهی کسانی که در این امر مقدس شرکت کردەاند، ابراز کرد و افزود: جا دارد از همە استادان برجستەای که در ساخت این ضریح مقدس ، شرکت کردەاند ، قدردانی کنم.

“علی الکربلایی” از مغازە داران نزدیک حرم امام حسین ، در این بارە به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: با شنیدن این خبر واقعا خوشحال شدم ، از آیت اللە خامنەای برای این هدیە ویژە صمیمانە تشکر میکنم ، هدیە این ضریح  از سوی ایران ، پاسخ محکمی به همە کسانی است که سعی می‌کنند میان دو ملت ، تفرقە ایجاد کنند.

همزمان با انتشار یافتن خبر انتقال ضریح تازه ، هم اکنون ازدحام فراوانی در حرم مطهر امام حسین ملاحظە می گردد و مردم بسیاری از مناطق مختلف عراق برای شرکت در مراسم تعویض ضریح راهی کربلای معلی شدەاند.

ضریح مطهر امام حسین که در مدت چهار سال بدست هنرمندان برجسته ایران و با طراحی و نظارت استاد محمود فرشچیان ساخته شد عصر روز گذشته با هواپیما iبه فرودگاه نجف اشرف منتقل شد.

برای ساخت ضریح تازه مرقد مطهر اباعبدالله الحسین(ع) بیش از ۱۰۰ کیلوگرم طلا و دو تن نقره بکار رفته است.

 

این ضریح با طراحی و نظارت محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران، ‌با خوشنویسی سیدمحمد حسینی موحد، گروه قلم‌زنی iبه سرپرستی خدادادزاده در کارگاه نجاری آستانه مقدسه در شهر قم ساخته شده است.

این ضریح در مساحت ۸۶/۲۲ متر مربع با ابعاد ۵٫۰۴ × ۷٫۳۴ و ارتفاع ۴٫۴۹ متر با ۲۰ پنجره ساخته شده که در آن از طلای ۱۸ عیار، نقره، مس، استیل و چوب ساج استفاده شده است.

 

در ساخت این ضریح مطهر از طلای خالص ۱۸ عیار، ۵۱۰۰ کیلو نقره خالص و ۵۵۰۰ کیلو چوب ساج استفاده شده است.

برای تاج ضریح و خطوطی که روی ضریح نقش می‌بندد از طلای خالص با عیار ۲۱ استفاده شده است که کار خوشنویسی این ضریح را نیز استاد موحد بر عهده داشت.

این ضریح با حضور ۸۵ نفر از هنرمندان اصفهانی، شیرازی و قمی ساخته شده که کار قلم‌زنی روی نقره را استادان اصفهانی در قم انجام داده‌اند.


sadkhabar.ir
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ