انقلاب در پزشکی به لطف سلول های بنیادین بالغ

۳۱فروردین۱۳،

پزشکی ترمیمی به سوی انقلابی نوین پیش می رود؛ انقلابی در زمینه درمان بیماری از طریق افزایش توانایی بدن انسان. در حالی که طب رایج برای کشف علائم بیماری و جلوگیری از آن تلاش می کند،

پزشکی ترمیمی به سوی انقلابی نوین پیش می رود؛ انقلابی در زمینه درمان بیماری از طریق افزایش توانایی بدن انسان. در حالی که طب رایج برای کشف علائم بیماری و جلوگیری از آن تلاش می کند، پزشکی ترمیمی به دنبال معکوس کردن سیر بیماری است، یعنی از طریق ترمیم بافت ها یا اندام های بیمار در داخل بدن انسان. پژوهش در باره سلول های بنیادین بالغ قدم مهمی در راه این انقلاب در دنیای پزشکی ست.

سیلویو ایتسکو، پژوهشگر از لندن در این مورد می گوید: «در حال حاضر پژوهش هایی بر روی یک رشته سلول های بنیادین صورت گرفته است و محصولات در حال شکل گیری می توانند به سادگی به اندام یا بافت معیوب ترزیق شوند و سبب بازتولید و تریم آن بخش شوند. این روش، به طور مثال برای معالجه روماتیسم مفصلی و یا التهابات ریوی قابل استفاده است. این سلول ها می توانند بدون آسیب به بافت های سالم، متمرکز بر روی بافت مورد نظر فعال شوند.»

اما آیا پزشکی ترمیمی در آینده نزدیک در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟

جان گوردون، برنده جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۲ بر این باور است که هرچند پیشرفت های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، اما هنوز تا اطمینان کامل و استفاده عمومی از این نوع پزشکی فاصله بسیاری داریم. او می افزاید: «درست است که بازتولید یک نوع سلول ویژه ممکن است، اما وقتی صحبت از یک قلب یا مغز کامل به میان می آید، آنوقت مساله پیچیده می گردد.»

یکی دیگر از مسایل پژوهشگران برای پیشبرد تحقیقات در زمینه، مخالفت سرسختانه کلیسای کاتولیک است که همواره اینگونه پژوهش های عملی را از نقطه نظر عرفی و شرعی زیر سئوال برده است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ