انیو موریکونه بهترین آهنگساز سال ۲۰۲۲ اروپا شد

گردآوری توسط گروه موسیقی ممتازنیوز

موسیقی > چهره‌ها– ممتازنیوز:
آکادمی فیلم اروپا «انیو موریکونه» آهنگساز و موسیقیدان سرشناس ایتالیایی را به عنوان آهنگساز سال ۲۰۲۲ اروپا انتخاب کرد.

به گزارش ایسنا، آکادمی فیلم اروپا «انیو موریکونه» آهنگساز و موسیقیدان سرشناس ایتالیایی را به عنوان آهنگساز سال ۲۰۲۲ اروپا انتخاب کرد.

«انیو موریکونه»، موسیقیدان سرشناس که یک جایزه افتخاری اسکار و پنج‌بار نامزدی اسکار را در کارنامه دارد برای ساخت موسیقی فیلم «بهترین پیشنهاد» ساخته «جوزپه تورناتوره» از سوی آکادمی فیلم اروپا به عنوان بهترین آهنگساز سال ۲۰۲۲ اروپا معرفی شد.

هیات‌داوران هفت نفره آکادمی فیلم اروپا اعلام کرد، «موریکونه» یک‌بار دیگر توانایی فوق‌العاده خود را تکرار کرد،‌ سبک منحصر به‌فرد خود و در عین حال وفادار ماندن به سبک کارگردان و فیلم ثابت کرد. او به راستی یک آهنگساز جهانی و یک استاد واقعی است.

«انیو موریکونه»، آهنگساز سرشناس ایتالیایی با فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما چون «خوب‌، بد،‌ زشت» پیوند خورده است.

وی تقریبا در تمام فیلم‌های «سرجیو لئونه» مسئولیت ساخت موسیقی را برعهده داشت. کارنامه سینمایی او سرشار از افتخارات و جوایز متعدد است.

وی پنج‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار بود که در سال ۲۰۰۷ جایزه ویژه دستاورد هنری را از آکادمی اسکار دریافت کرد.

موریکونه با کارگردانان سرشناسی چون برناردو برتولوچی، پیر پائولو پازولینی‌، پدرو آلمادوار‌، جوزپه تورناتوره، اولیور استون،‌ ترنس مالیک‌، برایان دی پالما‌، کوئنتین تارانتینو و بری لوینستون همکاری داشته است.

موسیقی فیلم‌هایی چون «یک مشت دلار»(۱۹۶۴)، «به خاطر چند دلار بیشتر»(۱۹۶۵)، «روزی روزگاری در غرب»(۱۹۶۸)، «روزهای بهشت»(۱۹۷۸)، «روزی روزگاری در آمریکا»(۱۹۸۴)، «ماموریت»(۱۹۸۶)، «تسخیرناپذیران»(۱۹۸۷)، «سینما پارادیزو»(۱۹۸۸)، «هملت»(۱۹۹۰)، «مالنا»(۲۰۰۰)، «بیل را بکش»، «حرامزاده‌های عوضی» و «جانگوی آزادشده» از دیگر آثار این موسیقیدان برجسته ایتالیایی محسوب می‌شود.

وی از سوی دولت‌های ایتالیا، فرانسه و مقدونیه نشان افتخار دریافت کرده‌ است و یک جایزه گرمی، دو گلدن گلوب، پنج بافتا، ۹ جایزه دیوید دو دوناتلو (اسکار سینمای ایتالیا)، ۱۰ روبان نقره‌ای، شیر طلایی افتخاری فستیوال ونیز (۱۹۹۵)، عقاب طلایی آکادمی سینمایی روسیه (۲۰۰۳) و جایزه موسیقی پولار (۲۰۱۰) از جمله افتخارات وی محسوب می‌شوند.

در سال ۲۰۰۷ نیز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا از یک عمر فعالیت هنری «موریکونه» با اعطای جایزه اسکار افتخاری به پاس نقش درخشان و چند وجهی در هنر موسیقی فیلم تقدیر کرد.

وی در بخش رقابتی نیز پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده‌ است.

موریکونه که از او به عنوان “پرکارترین آهنگساز فیلم در جهان” یاد می‌کنند، در فوریه سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی روزنامه گاردین در مقاله‌ای «موتزارت سینما» خوانده شد.

از میان آثار او که بالغ بر ۶۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رفته‌ است، «روزی روزگاری در غرب» با فروش تقریبی ۱۰ میلیون نسخه از پرفروش‌ترین موسیقی‌های اینسترومنتال فیلم در تاریخ سینما به شمار می‌آید.

از برگزیدگان آکادمی فیلم اروپا در سال ۲۰۲۲ روز هفتم دسامبر طی مراسمی در برلین با اعطای جوایز در تمامی بخش‌ها از جمله بهترین فیلم و کارگردانی تقدیر به عمل خواهد آمد.


RSS
منبع: همشهری
بازنشر: ممتازنیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *