اولویت کارگروه ساماندهی نرخ ارز، تأمین ارز برای کالاهای اساسی

وزیر صنعت و معدن و تجارت از تشکیل جلسات کارگروه ساماندهی نرخ ارز خبر داد و افزود: اولویت این کارگروه تأمین ارز وارداتی برای کالاهای اسای است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران مهدی غضفری امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه در صنعت فولاد با اشاره به تشکیل جلسات کارگروه ساماندهی نرخ ارز تصریح کرد: اولویت کاری این کارگروه تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی و رفع موانع ثبت سفارش آتی است.

وی ادامه داد: تأمین کالاهای اساسی وارداتی که برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است در اولویت تأمین ارز در کارگروه ساماندهی نرخ ارز قرار دارد و در جلسات این کارگروه نحوه تسهیل ثبت سفارش کالاهای اساسی بررسی می شود.

غضفری اظهار داشت: آخرین جلسه این کارگروه ۵ نفره چهارشنبه هفته گذشته برگزار شده و مهمترین جهت گیری این جلسه تأمین ارز برای کالاهای ضروری کشور بوده است.

صادرکنندگان سنگ آهن نیاز به ارز آوری صادرات این محصول دارند.

وزیر صنعت و معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که چرا با وجود نیاز تولیدکنندگان داخلی به سنک آهن، این محصول صادر می شود گفت: در برنامه پنجم توسعه هرگونه محدودیتی در مسیر صادرات از میان برداشته شده است.

وی ادامه داد: با این وجود به منظور جلوگیری از خام فروشی عوارض صادراتی برای سنگ آهن تعیین شده است.

غضنفری تصریح کرد: البته صادرکنندگان سنگ آهن هم دلایلی برای صادرات محصولات خود دارند که مهمترین آن نیاز به ارز آوری حاصل از این بخش برای تهیه ماشین آلات مورد نیاز خود محسوب می شود.

غضنفری در خصوص توقف اعطای تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی بدهکار معمولی گفت: در جریان این مسئله نیستم و فقط در مورد مصوبه ستاد مبارزه با فساد اقتصادی درخواست داشتیم که انجام خدمات برای بسیاری از واحدهای صنعتی منع قانونی نداشته باشد.

وی ادامه داد: درخواست ما این بود که محدودیت فقط در مورد عملیات خاص حاکمیتی برای واحدهای بدهکار صورت گیرد و نه برای هر دخدمتی که از دولت می گیرند که این مسئله به تصویب رسیده است./س


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ