اولویت‌ بندی واردات کالا حذف شد

۳۱فروردین۱۳،

خبرگزاری ایسنا: در حالی که از اواسط سال قبل کالاها در راستای واردات، تخصیص ارز و ثبت سفارش از یک تا ۱۰ گروه اولویت‌بندی شدند گزارش‌ها حاکی از حذف اولویت‌بندی ۱۰گانه کالاها است.

پیش از این تمامی کالاهای وارداتی از سوی سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش و اختصاص ارز مورد نیاز خود در راستای واردات اولویت‌بندی شده بودند.

بر این اساس کالاهای اولویت اول و دوم ارز مرجع و کالاهای اولویت سوم تا نهم ارز مبادله‌ای می‌گرفتند و کالاهای اولویت ۱۰ نیز ثبت سفارش نمی شدند. حال باتوجه به حذف ارز مرجع از کالاهای اولویت اول و دوم شامل کالاهای اساسی (به غیر از گندم، جو، ذرت و سویا) و دارو مقرر شده این کالاها برای دریافت ارز از بانک مرکزی در اولویت قرار گیرند.

بیست و ششم فروردین ماه امسال با صدور بخش‌نامه‌ای از سوی بانک مرکزی قرار شد کالاهای اولویت اول و دوم به غیر از گندم، جو، ذرت و سویا ارز مبادله‌ای دریافت کنند.

در حال حاضر با توجه به این که قرار است کلیه اولویت‌های کالایی از اول تا دهم برای واردات از ارز مبادله‌ای استفاده کنند می توان نتیجه گرفت که اولویت‌بندی‌ها حذف شده و تمامی کالاها برای واردات به غیر از اولویت ۱۰ که همچنان ثبت سفارش نمی شود از ارز مبادله‌ای استفاده کنند.

در همین زمینه حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که قرار بر این است که کالاهایی که پیش از این ارز مرجع دریافت می‌کردند در اولویت تخصیص ارز بانک مرکزی قرار گیرند، گفت: قرار شده با توجه به حذف ارز مرجع و تخصیص ارز مبادله‌ای، کالاهایی که تا پیش از این ارز مرجع می‌گرفتند در اولویت دریافت ارز مبادله‌ای قرار گیرند.

وی با بیان این‌که قرار گرفتن در اولویت دریافت ارز مبادله‌ای بدین معنا نیست که اولویت تازه به اولویت بندی قبلی اضافه شده باشد تصریح کرد: بلکه براساس این تصمیم این کالاها نسبت به سایر کالاها در اولویت دریافت ارز قرار می‌گیرند.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در حال حاضر تمام کالاهایی که پیش از این در اولویت اول قرار گرفته بودند به غیر از گندم، جو، ذرت و سویا کالاهایی می باشند که ارز مبادله‌ای دریافت خواهند کرد و در بین کالاهای مبادله‌ای برای دریافت ارز مورد نیاز خود باید اولویت داشته باشند.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *