اولین تصویر گرفته شده از پلنگ ایرانی در طبیعت در اصفهان بعد از ۳۲ سال

سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نائین با اشاره به تصویر برداری یک قلاده پلنگ ایران گفت: آخرین تصویر برداری از پلنگ ایرانی در استان اصفهان به سال ۱۳۵۹ باز می گردد.

اکبری در گفتگو با  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: دقایقی قبل از طلوع آفتاب از فاصله ۵۰۰ متری یک قلاده پلنگ جوان که در کمین یک دسته قوچ و میش وحشی بود شکار دوربین محیط بانان شد.

این در حالی است که آخرین عکس گرفته شده در طبیعت از پلنگ در سطح استان اصفهان مربوط به ۱۳۵۹ بوده است.

وی ادامه داد: پیش از این نیز آثار وجودی این گونه نادر از قبیل طعمه خواری و رد پای حیوان درمناطق دیگر از جمله پناهگاه حیات وحش عباس آباد ملاحظه شده بود اما مستند سازی و یا حضورش برای اولین بار اتفاق افتاده است.

وی با بیان این مطلب که به اعتقاد پاسبان ها پناهگاه عباس آباد ذخیره گاه گونه های کمیاب است ادامه داد: گربه سانان و سگ سانان از جمله پلنگ، یوزپلنگ، گربه شنی، گربه وحشی و کاراکال از جمله گونه های شاخص  کمیاب این منطقه حفاظت شده می باشند و خوشبختانه طی دو سال قبل تلفات پلنگ و یوزپلنگ نداشته ایم./ف

وی در ادامه خاطر نشان کرد: قوچ و میش وحشی، جبیر، زاغ بور و شاه روباه از دیگر گونه هایی می باشند که با توجه به امنیت این پناهگاه در این منطقه حفاظت شده به چشم می خورند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. مانترا گفت:

    به نظر من اگر گذر گاهها وکریدورهای امنی برای رفت وامد حیات وحش از مناطق کلاه قاضی وقمشلو به مناطق غربی مثل فریدن وفریدونشهر وکرکس وکهیاز در نظر گرفته شود این مناطق از وضعیت محاصره شده توسط شهرها وروستاها ومزارع وجزیره ای خارج شده وامکان تبادل ژنتیکی گونه ها به وجود خواهد امد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *