ایجاد حق با زیارت دور یا نزدیک

0-11-15.jpg

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین گفت: وقتی انسان مهمان و زائر می‌شود حقی پیدا می‌کند و این باعث می‌شود تا توجه فرد به او معطوف شود.

حجت‌الاسلام علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: زیارت حق به وجود می‌آورد و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید” مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم” و خداوند به کسانی که او را می‌خوانند توجه ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به این‌که «دو نوع زیارت وجود دارد» افزود: یکی از آن‌ها زیارت نزدیک و دیگری زیارت دور است و کسانی که به هر دلیلی نمی‌توانند به زیارت امام رضا (ع) بروند از راه دور نیز می‌توانند حضرت را زیارت کنند.

معان تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین ادامه داد: برخی از ائمه دو نوع زیارت‌نامه دارند که شامل زیارت نامه‌های نزدیک و دور است و وقتی از راه دور به حضرت سلام داده می‌شود بهره‌ای از حضرت شامل فرد زیارت کننده می‌شود.

عباسی تصریح کرد: زندگی معصومین(ع)هر کدام درس‌های ویژه‌ای دارد و زندگی امام رضا(ع) نیز دارای درس‌های قابل اقتدایی است.

این استاد حوزه‌های علمیه قزوین خاطرنشان کرد: راضی به قضا و قدر بودن الهی یکی از ویژگی‌های امام رضا(ع) است و طبق روایات معصومین چون این حضرت راضی به قضا و قدر بوده و اعتراضی نداشته به همین خاطر رضا نامیده شده است.

وی همچنین عنوان کرد: اگر چه حضرت راضی نبودند که به ایران بیایند، ولی دشمن به خصوص مامون به اجبار حضرت را به خراسان آوردند، ولی امام رضا (ع) مقدرات الهی را پذیرفت چون قبول آن به مصلحت اسلام و شیعه بود.

معان تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین افزود: این حاوی پیامی است که” به آنچه که خداوند مقدر می‌کند اعتراضی نداشته باشیم زیرا مایه سعادت خواهد بود”.

این کارشناس مسایل مذهبی سخاوت و کرامت را از دیگر ویژگی‌های این حضرت بیان و تصریح کرد: در تاریخ عنوان شده کسی که به در خانه حضرت مراجعه می‌کرد بدون برآورده شدن نیاز مادی و یا معنوی توسط حضرت باز نمی‌گشت.

عباسی تاکید کرد: بهتر است ویژگی‌هایی که حضرت امام رضا(ع) داشتند را الگوی خود قرار داده و در زندگی اجرا کنیم.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ