ایران قهرمان جام جهانی کشتی آزادشد

فینال جام جهانی کشتی آزاد بین ایران و آذربایجان به میزبانی باکو برگزار شد که تیم ملی ایران با وجود این که داوری را هم علیه خود می دید، مقابل میزبان به یک پیروزی با ارزش رسید و قهرمان جام جهانی شد.

به گزارش تابناک، تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با برتری مقابل کشور میزبان، قهرمان جام جهانی کشتی آزاد لقب گرفت.این نتیجه در حالی رقم خورد که دیدار وزن ۱۲۰ کیلوگرم باقیمانده است اما با توجه به برتری کشتی‌گیران کشورمان در ۴ وزن از ۷ وزن قهرمانی تیم ایران پیش از اتمام مسابقات مسجل شد.

 در کشتی اول حسن رحیمی در سه تایم (۱-۱، ۱-۰ و ۲-۰) محمود ماگومداف را شکست داد و ایران را صاحب یک پیروزی با ارزش کرد.

اما در وزن ۶۰ کیلوگرم آذربایجان به برتری رسید. مسعود اسماعیل پور در دو تایم (۰-۱ و ۱-۱) مغلوب حاجی علی یف شد.

در ادامه مهدی تقوی و صادق گودرزی دو پیروزی با ارزش را نصیب ایران کردند. در کشتی وزن ۶۶ کیلوگرم مهدی تقوی در سه تایم (۰-۱، ۲-۰ و ۵-۰) جبرئیل حسن را مغلوب کرد و صادق گودرزی نیز در سه تایم (۰-۴، ۲-۰ و ۱-۰) اشرف علی یف آذربایجانی را شکست داد.

در مسابقه وزن ۸۴ کیلوگرم، احسان لشگری در دو تایم (۰-۱ و ۰-۱) به شریف شریف اف قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان باخت. این کشتی با اعتراض مربیان ایران به داوری همراه بود چرا که در کلینچ داوران امتیاز کشتی گیر ایران را ندادند. با وجود این باخت، ایران همچنان از آذربایجان ۳-۲ جلو بود.

در کشتی مهم وزن ۹۶ کیلوگرم، دو قهرمان جهان یعنی رضا یزدانی و ختاگ گازیموف به مصاف هم رفتند. یزدانی تایم اول را با کلینچ برد اما در تایم دوم داوران در کمال تعجب در حالی که گازیموف انگشت به چشم یزدانی فرو می کرد یک امتیاز به کشتی گیر میزبان دادند. اعتراض مربیان هم فایده ای نداشت تا یک امتیاز دیگر به گازیموف داده شود و برنده تایم دوم شود. این حرکت داوران در نوع خود یک شگفتی در داوری بود که به سود میزبان رخ داد. وقت سوم هم به کلینچ کشیده شد که باز هم گوی به سود یزدانی بود و کلینچ را تبدیل به امتیاز کرد تا ایران به چهارمین پیروزی برسد و یک قهرمانی با ارزش برای ایران در خاک آذربایجان رقم بخورد. گازیموف پس از این باخت با مشت به صورت یزدانی کوبید و بازبینی فیلم هم حاصلی برای آذربایجان نداشت.

کشتی وزن ۱۲۰ کیلوگرم همچنان در جریان است.

تیم ملی کشورمان پیش از این در جام‌های جهانی ۱۹۹۶ تهران، ۱۹۹۸ آمریکا، ۲۰۰۱ آمریکا و ۲۰۰۶ ساری بر سکوی قهرمانی قرار گرفته بود.

سایت خبری تحلیلی آتی نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *