اینترنت اگر طبیب بودی …

شاید برای شما هم پیش آمده که پس از تجویز دارویی در اینترنت به سراغ عوارض و اثرات آن بروید و یا درباره بیماری‌های مختلف به جست‌وجو بپردازید. در این مسیر ممکن است شما هم با داروخانه‌های اینترنتی مواجه شده باشید.
با پیشرفت علم و فن‌آوری و گسترش فضای تبادل اطلاعات امروزه شاید تصور مردم بر این باشد که پاسخ هر نیازی را می‌توان در فضای مجازی جست‌وجو و پیدا کرد. در این میان در موارد متعدد شاهدیم که افراد در زمینه سلامت و توصیه‌های پزشکی نیز این راهکار را مورد استفاده قرار می‌دهند و گاه اتفاق‌هایی می‌افتد که شاید جبران آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر نباشد.
یکی از مواردی که می‌تواند آثار جبران‌ناپذیری برجا بگذارد، مصرف داروهای غیرمجاز و یا اشتباهی است که در این زمینه خرید اینترنتی دارو یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به مشکلات متعدد منجر شود.

**قصه از کجا شروع شد؟
برای بررسی سابقه داروخانه‌های اینترنتی شاید بتوان آغاز داستان را به کشور آمریکا نسبت داد؛ کشوری که ۱۰ سال پیش پزشکانش با انتشار بیانه‌ای نسبت به فعالیت داروخانه‌های مجازی اعتراض کرده و از صدمات جانی بسیاری که فعالیت این داروخانه‌ها به دنبال دارند گفتند.
سال ۲۰۰۲ میلادی بود که پزشکان ایالات متحده با اعتراض به فعالیت داروخانه‌هایی که بدون تجویز نسخه پزشک، داروهای مضری را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند اخطار داده و این شیوه را در زمینه سلامت مضر دانسته و در عین حال یادآور شدند که چنین روشی تنها در ایالات متحده رواج دارد و به عنوان مثال در کشوری مثل انگلستان غیر قانونی به شمار می‌رود.

**وقتی صدای گوگل هم درمی‌آید
اما گویا اعتراضات این پزشکان هم نتوانست جلوی موج سودجویی‌های اینترنتی را بگیرد و با وجود هشدارهای ارائه شده، طی سالهای بعد داروخانه‌های آنلاین در سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفتند و کار تا جایی پیش رفت که حدود شش سال پس از بیانیه پزشکان آمریکایی، گوگل هم به شکایت از داروفروشان متقلب آنلاین پرداخت و برای بازداشتن تبلیغات داروفروشان متقلب در موتور جست‌وجوی خود، شکایتی تهیه کرد تا به نوعی به حفظ سلامت کاربران خود کمک کند.
این شرکت در عین حال به رشد فوق‌العاده شمار تبلیغکنندگانی که وانمود می‌کنند داروهای آنلاین می‌فروشند اشاره کرده و تبلیغ چنین محصولات و خدماتی را به جز تحت شرایط خاصی مانند تایید از سوی گروه‌های معتبر فروش دارو ممنوع اعلام کرد.

**اوضاع در ایران چگونه است؟
اما در کشور ما هم این روزها بسیاری در تلاش هستند تا با راه‌اندازی داروخانه‌های به اصطلاح آنلاین به ارائه خدمت و در ازای آن سودآوری مالی بپردازند.
البته به نظر می‌رسد که در سایت‌های ایرانی امکان ارائه داروهای مختلف برای درمان بیماری‌ها در کمترین سطح ممکن است و درنهایت سودجویی این سایت‌ها تنها به داروهای پوست و مو، محصولات بهداشتی و یا داروهای جنسی و یا تجویز برخی داروهای گیاهی محدود می‌شود که البته ارائه خدماتی در همین سطح هم جای بحث بسیار دارد.
به گزارش ایسنا اما در سایت‌هایی که تحت عنوان داروخانه‌های آنلاین، اینترنتی و یا مجازی فعالیت می‌کنند در اکثر موارد برخی نکات و توصیه‌های پزشکی و همچنین اطلاعاتی درباره خواص داروها در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
برخی از این سایت‌ها هم در بخش‌هایی با عنوان مشاوره به ارائه اطلاعات و پاسخگویی به سوالات و ابهامات دارویی کاربران می‌پردازند و توضیحات خود را در این باره ارائه می‌کنند.
معرفی و فروش داروهای مخصوص چاقی و لاغری و رژیم‌های غذایی هم از دیگر مواردی هستند که در این سایت‌ها ارائه می‌شوند البته دراین زمینه سایت‌های فیلتر شده متعددی نیز وجود دارند و در کنار تمام این سایت‌ها برخی پایگاه‌ها نیز هستند که اگرچه تعداد اندکی دارند اما مدعی ارائه داروهای خاص از جمله داروهای بیماران سرطانی هستند و برروی خروجی خود فرم‌هایی برای سفارش کالا قرار داده‌اند و با دریافت هزینه‌های مختلف ادعا می‌کنند که داروهای مختلف را برای افراد ارسال خواهند کرد که البته مجوز این سایت‌ها و هم‌چنین اطلاع از صحت ادعاهای آن‌ها مبحثی است که بی‌شک‌ جای توجه و بحث بسیار دارد.

*اینترنت محل تهیه دارو نیست
در این میان برخی فعالان حوزه داروسازی فروش اینترنتی را راهی برای عرضه غیر مجاز انواع داروها و مکمل‌های غذایی دانسته و آن را گامی در راستای استفاده از ناآگاهی افراد برای سودجویی می‌دانند.
البته اغلب در این اظهارنظرها تنها به بحث داروهای چاقی و لاغری یا داروهای زیبایی اشاره شده اما در همین حد هم تاکید شده است که کاربران از خرید هر محصولی که فاقد مجوز وزارت بهداشت و درمان است اجتناب کرده و به طور اکید از خرید اینترنتی انواع داروها و مکمل‌ها خودداری کنند.


iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *