این روزها کلاه سر خودتان بگذارید

جام جم آنلاین: همه متخصصان لزوم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را به صورت مداوم و هر دو ساعت یکبار، بارها و بارها توضیح داده و بر آن تاکید کرده‌‌اند، اما در بهترین حالت و در میان خانواده‌هایی که به این نکته مهم توجه دارند، در طول روز فقط یک بار از این کرم برای مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

هرچند این روش بهتر از کرم نزدن است، اما کمک چندانی به شادابی و زیبا ماندن پوست من و شما نمی‌کند. پس یادمان باشد و به افراد خانه گوشزد کنیم در این روزهای بشدت گرم که تابستان برای ما به ارمغان آورده، به صورت صحیح از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنیم تا پوستی شاداب‌تر داشته باشیم.

اما علاوه بر کرم زدن، برای حفظ زیبایی و همچنین سلامت پوست بویژه در فصل تابستان و روزهای گرم سال، کارهای دیگری نیز باید انجام داد.

کارهایی که با انجام آنها می‌توانیم بهتر و بیشتر‌ از پوست‌مان مراقبت کنیم. برخی از این رفتارها بسیار هم ساده و آسان است، اما متاسفانه همه خانواده‌ها به آنها کمتر توجه می‌کنند.

به عنوان نمونه می‌توان به استفاده از کلاه‌های لبه‌دار در روزهای گرم و آفتابی اشاره کرد. این رفتار ساده می‌تواند از رسیدن بخش عمده‌ای از نور و اشعه مضر خورشید به پوست صورت جلوگیری کند.

فرهنگ کلاه سر گذاشتن را بیاموزیم

به نظر می‌رسد هنوز در کشور ما استفاده از کلاه در روزهای گرم و آفتابی به یک فرهنگ تبدیل نشده است که امیدواریم در هر خانه و با حمایت رسانه‌ها بتوانیم در حوزه پوشش‌های تابستانی به این نقطه برسیم.

پس از این مورد آنچه مهم است این‌که بدانیم برای خرید یک کلاه مناسب و استاندارد باید به نکاتی نیز توجه کنیم و به این باور برسیم که برای همه افراد خانواده کلاه فقط وسیله‌ای تزئینی نیست.

با همین تعریف کوتاه و ساده متوجه می‌شویم بسیاری از کلاه‌های موجود در بازار برای مراقبت از پوست سر و صورت مناسب نیستند.

طراحی یک کلاه مناسب تابستانی باید به گونه‌ای باشد که سایه حاصل از آن تمام صورت، گردن و گوش‌ها را بپوشاند. همچنین بهتر است در این روزهای گرم از کلاه‌هایی که رنگ روشن دارند استفاده کنیم چرا که این رنگ‌ها کمتر گرما را جذب می‌کند. کلاه‌هایی با رنگ‌های تیره به دلیل جذب حداکثری گرما، حرارت پوست سر و صورت را بشدت بالا می‌برد.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در انتخاب یک کلاه تابستانی جنس آن است. به این معنا که کلاه علاوه بر پوشش دهی کامل، باید از جنسی ساخته شده باشد که باعث گردش جریان هوا شود. بر این اساس کلاه‌هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند نسبت به مدل‌های نخی یا دیگر الیاف طبیعی، گرمای بیشتری ایجاد می‌کنند.

کلاه بیشتر سر آقایان می‌رود

همه می‌دانیم موهای آقایان بیشتر از خانم‌ها می‌ریزد و بسیاری از مردها در سنین میانسالی دارای موهای
کم پشت هستند.

برای این گروه از افراد استفاده از کلاه در فصل تابستان ضروری‌تر از دیگران است چرا که پوست سرشان در معرض دائمی نور خورشید قرار دارد و این موضوع علاوه بر ایجاد لک‌هایی که به زیبایی ظاهری فرد صدمه می‌زند، می‌تواند مسائلی هم در حوزه سلامت ایجاد کند.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که با توجه به پوشش ایرانی‌ها، کلاه می‌تواند نقش موثری در شیک پوشی آقایان نیز داشته باشد؛ البته اگر کلاه مناسبی سرتان
برود.

بچه‌ها را به کلاه عادت دهیم

در همه خانه‌ها توجه جدی به بچه‌ها می‌شود؛ پس یادمان باشد پوست آنها هم بسیار حساس‌تر از بزرگسالان است؛ بنابراین در این فصل به مراقبت بیشتر احتیاج دارند. مادرها و پدرها باید یادشان باشد ضد آفتاب‌های مخصوص کودکان را همراه داشته و در فواصل زمانی معین از آن استفاده کنند. همچنین کلاه‌های مناسب برای کودکان موجب کمترشدن آسیب‌های پوستی می‌شود.

کلاه‌های مناسب کودکان در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در بازار موجود است؛ پس سعی کنید با خرید نوعی که مورد توجه کودک باشد او را ترغیب به استفاده از کلاه کنید.

کلاه‌های تمیز بهتر سر ما می‌روند

در فصل گرما همه افراد خانواده بیشتر از روزهای دیگر سال عرق می‌کنند و یکی از قسمت‌های بدن که به سرعت در عمل تعریق شرکت می‌کند، سر انسان است.

از سوی دیگر کلاه هم مانند لباس در معرض دود، گرد و خاک و… قرار دارد. به دلیل آمیخته‌شدن عرق با آلودگی‌های معلق در هوا لازم است هفته‌ای یک تا دو بار کلاه خود را بشویید.

دقت کنید روش صحیح شست‌وشو را هنگام خرید کلاه از فروشنده بپرسید تا این کار باعث بد شکل شدن کلاه نشود.(جام جم – ضمیمه چاردیواری)

مریم اسدی


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ