اکبر گنجی: از کنار گود به اصلاح طلبان می گویند کاری کنید که اعدامتان کنند

اکبر گنجی در وب سایت رادیو زمانه با بیان این که گروه های مخالف جمهوری اسلامی پس از ۳۳ سال قدرت عقب راندن حاکمیت را ندارند، خواستار گفت وگوی ناقدانه میان اصلاح طلبان و گروه های برانداز شد و نوشت: گروه های اپوزیسیون به دو گروه اصلاح طلب و ساختارشکن(برانداز) تقسیم می شوند. اصلاح طلب نقاب اصلاح طلبی بر چهره بزند و دنبال براندازی رژیم برود. این انتظار غیراخلاقی است که من به عنوان یک ساختارشکن مقیم نیویورک که هیچ فعالیتی جهت براندازی جمهوری اسلامی نکرده و هیچ هزینه ای تاکنون نداده ام، انتظار دارم که میرحسین موسوی، مهدی کروبی، مصطفی تاج زاده، احمد زیدآبادی و… در زندان ها براندازی جمهوری اسلامی را مطرح سازند. انتظار طرح شعار براندازی رژیم جمهوری اسلامی در زندان ها یا داخل کشور و عمل کردن در این زمینه، انتظاری نابجاست. هزینه این کنش بسیار زیاد است. حداقل سال ها زندان و در مواردی مجازات اعدام به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: آیا تنها مشکل براندازی جمهوری اسلامی این است که اصلاح طلبان شعار سرنگونی رژیم را سرلوحه خود قرار نداده اند؟ آیا اگر اصلاح طلبان شعار براندازی بدهند جمهوری اسلامی سرنگون خواهد شد؟ روشن است که چنین نیست.

گنجی با اشاره به ترسو معرفی شدن اصلاح طلبان از سوی گروه های خارج نشین نوشت: برخی در تحلیل های خود پای رذیلت و ترس و زبونی را به میان می کشند و می گویند اصلاح طلبان خصوصا خاتمی افرادی بزدل و ترسو هستند اما محل نزاع جای دیگری است. اگر وارد کردن متغیر شجاعت و بزدلی روا باشد، این متغیر می تواند به صورت «خودشکن» عمل کند. یعنی من به عنوان فردی که در طول ۳۳ سال گذشته هیچ هزینه ای نداده و هیچ شجاعتی از خود بروز نداده ام، باید ابتدا از خود شجاعتی به نمایش بگذارم و بعد از دیگران انتظار شجاعت داشته باشم. در آمریکا و اروپا از سرنگونی جمهوری اسلامی سخن گفتن نه هزینه ای دارد و نه نشان شجاعت است.

/۲۷۲۱۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ