اگر ایران مذاکره نکند، آمریکا حمله می کند!

۲۲م آذر ،

تابناک: در حالی که موضوع احتمال یا عدم احتمال مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا، همچنان یکی از موضوعات مورد توجه محافل رسانه ای و تحلیلی را تشکیل می دهد، یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی روز قبل گزارشی را پخش کرده که مدعی است اوباما راهبرد منحصر به فردی را برای این مذاکرات برگزیده است.

کانال ۱۰ تلویزیون رژیم اسرائیل با انتشار یافتن گزارشی مدعی شده باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تصمیم به مذاکره مستقیم با ایران گرفته؛ اما در صورت متقاعد نشدن ایران به رها کردن برنامه هسته ایش، ظرف مدت ۴ یا ۵ ماه به ایران حمله خواهد کرد.

این شبکه تلویزیونی، مبنای گزارش خود را اظهارات یک مقام آمریکایی معرفی کرده است.

در عین حال، در این گزارش ادعا شده که اوباما در رویکرد تازه خود به ایران، به طور کامل از اسرائیل فاصله گرفته و در حقیقت، این رژیم را از گردونه مدیریت ماجرا خارج کرده است. سبب این امر نیز آن است که به اعتقاد وی، نتانیاهو شخصاً مسئول شماری از افشاگری هاست که اخیراً دربارهٔ برنامه هسته ای ایران انجام گرفته است.

این امر، هم راستا با گزارشی است که روزنامه «گاردین» روز قبل منتشر و فاش کرد که رژیم اسرائیل مسئول انتشار یافتن بعضی جزئیات مربوط به برنامه هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین ارائه پاره ای اطلاعات جعلی به آژانس است.

اما گزارش تلویزیون اسرائیلی می افزاید اوباما بعضی پیش شرط ها را نیز برای مذاکره با ایران مطرح کرده است؛ از جمله اینکه ایران باید فعالیت های غنی سازی اورانیوم با درصد بالای خود را متوقف کرده و به بازرسان آژانس، اجازه دسترسی و نظارت کامل بر تأسیسات هسته ایش را بدهد.

بنا بر ادعای مطرح شده در این گزارش، تصمیم آمریکا در اجتناب از مداخله نظامی در سوریه در شرایط کنونی، به سبب وجود همین حقیقت بوده که این کشور نمی خواهد هم زمان با احتمال درگیری نظامی در ایران، جبهه دیگری در سوریه برای خود باز کند.

به هر حال، گزارش این کانال اسرائیلی را باید تازهترین نمونه از خبرها تأیید نشده ای دانست که طی یکی دو ماه قبل دربارهٔ احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا منتشر می گردد. اما به نظر نمی رسد گزاره های مطرح شده در این گزارش از پایه ای قوی برخوردار باشند.

به عنوان مثال، ادعای فاصله گرفتن اوباما از نتانیاهو به سبب افشاگری ها، درست پس از انتشار یافتن گزارش روزنامه «گاردین» مطرح شده و می تواند حتی الهام گرفته از آن باشد. از سوی دیگر، مقامات آمریکایی بارها به طور مستقیم و غیرمستقیم اعلام کرده اند که سبب اجتناب آن ها از اقدام نظامی در سوریه، نگرانی از احتمال به قدرت رسیدن گروه های افراطی در این کشور است.

البته از دیدگاهی دیگر نیز می توان هدف از انتشار یافتن گزارش هایی از این دست را وخیم نشان دادن شرایط برای ایران و وادار کردن ایران به مصالحه بر سر برنامه هسته ای تعبیر کرد.

در مجموع، این گزارش نیز مانند دیگر موارد از این دست، بیش از آنکه روشنگر روند پیش رو در روابط ایران و آمریکا باشد، سبب ابهام آمیزتر شدن این موضوع و داغ تر شدن بازار شایعات می گردد.


مجله اینترنتی برترین ها سبک زندگی سلامت دکوراسیون موفقیت کودک
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *