اگر کودک از والدین دزدی کرد،چه کنیم؟

یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : یک روانشناس کودک: اگر والدین با رفتارهایی مانند دزدی کودکان مواجه شدند باید از کتک زدن یا رفتار تشویق آمیز نسبت به آنان اجتناب کنند و با کنترل خود، به کودک نزدیک شوند.

مهنار استکی در گفت‌وگو با فارس، گفت: هدف کودک از دزدی می‌تواند مطرح کردن خود باشد. بعضی کودکان به سبب ضعف در مهارت‌های ارتباطی برای جلب توجه همکلاسی‌هایشان، از جیب پدر و مادرشان پول بر می‌دارند و برای آنها هدیه می‌خرند.

استکی تصریح کرد: گاهی هم کودک از ترس همکلاسی‌های قلدرش و برای قانع کردن آنها دست به دزدی می‌زند تا از جمع همکلاسی‌ها طرد نشود یا مورد تعارض قلدران قرار نگیرد.

وی گفت: بهترین واکنش از سوی والدینی که با رفتار دزدی کودک مواجهه می‌شوند، همدلی است.

استکی افزود: نباید در گام اول به دنبال سبب رفتار باشیم چرا که در کودک مقاومت ایجاد می‌کند.

این متخصص بهداشت روانی کودک اظهار داشت: والدین باید در گام های بعدی، مهارت‌های ارتباطی مناسب به ویژه ابراز وجود را در کودک به وجود آورده و آن را تقویت کنند. کودکی که دزدی می‌کند و تن به خواسته‌های غیرمنطقی همکلاسی‌هایش می‌دهد، اعتماد به نفس پائینی دارد.

استکی تصریح کرد: تقویت مثبت با گفتن کلمه «آفرین» در مقابل این نوع رفتار کودکان می تواند تشویق محسوب شده یا اقدام منفی مانند کتک زدن است، سبب افزایش چین رفتارهایی در کودکان می گردد و هر دو اشتباه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران مرکزی خاطر نشان ساخت: کتک زدن کودک به خاطر رفتار دزدی، کابوس‌های شبانه و شب ادراری را در پی دارد. بنابراین والدین در مواجهه با این رفتار خودشان را کنترل و از خشونت و آسیب رساندن به فرزندشان دوری کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ