ایران با نزول ۱ پله‌ای هشتاد و سومین اقتصاد رقابت پذیر دنیا شد

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بر اساس جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد ایران در شاخص رقابت پذیری ۱ پله نزول کرد و در بین ۱۴۴ کشور رتبه ۸۳ را از این نظر بدست آورد.

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود با بررسی ۱۴۴ کشور رتبه ایران در شاخص رقابت پذیری را ۸۳ اعلام کرد.

ایران در گزارش سال گذشته این نهاد رتبه ۸۲ را بدست آورده بود که بدین ترتیب در رده بندی جهانی شاخص رقابت پذیری در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱ پله تنزل داشته است. ایران در گزارش سال قبل نیز ۱۶ پله نزول کرده بود.

مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارشی با عنوان «گزارش رقابت پذیری جهانی» ارائه می کند که اولین شماره آن در سال ۱۹۷۹ میلادی منتشر شد. در این گزارش کشورها بر اساس «شاخص رقابت پذیری جهانی» رتبه بندی می شوند. شاخص مذکور برای اندازه گیری و مقایسه رقابت پذیری کشورهای مختلف جهان به کار می رود. محاسبه این شاخص مبتنی بر آخرین تحقیقات نظری و تجربی است که در آن ۱۱۲ متغیر مختلف مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. حدود دو سوم از این متغیرها بر اساس نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه های اقتصادی و یک سوم باقیمانده بر اساس داده های آماری کشورها اندازه گیری می شوند.

  شاخص رقابت پذیری جهانی با ارائه مجموعه ای از فاکتورهای مختلف و متعدد که هر یک ضمن برخورداری از ضرایب متفاوت، منعکس کننده جنبه خاصی از رقابت پذیری هستند، به تبیین این پدیده می پردازد. در این شاخص فاکتورهای تاثیرگذار بر رقابت پذیری به ۱۲ گروه تحت عنوان «ارکان رقابت پذیری» اعم از «نهادها»، «زیرساخت ها»، «ثبات در حساب های دولتی»، «بهداشت و آموزش ابتدایی»، «آموزش عالی و حرفه ای»، «کارآیی بازار کالا»، «کارآیی بازار نیروی کار»، «پیشرفته بودن بازار مالی»، «آمادگی تکنولوژیک»، «اندازه بازار»، «پیشرفته بودن بنگاه های تجاری» و «نوآوری» تقسیم می شوند.

به گزارش  تسنیم، با توجه به این فاکتورها نمره ای به هر کشور داده می شود که این نمره هرچه بیشتر باشد دلالت بر رقابت پذیری بیشتر اقتصاد آن کشور دارد. ایران در گزارش امسال نمره ۴ را در شاخص رقابت پذیری بدست آورده که نسبت به سال قبل کمتر شده است. ایران در سال قبل نمره ۴٫۰۷ واحد در شاخص رقابت پذیری را بدست آورده بود.

سوئیس که به عنوان رقابت پذیرترین اقتصاد دنیا شناخته شده است نمره ۵٫۷ را کسب کرده است. سنگاپور با ۵٫۶ و آمریکا با ۵٫۵ به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

کشور آفریقایی گینه نیز با کسب نمره ۲٫۸ در انتهای این رده بندی قرار گرفته است.

جدول: شاخص رقابت پذیری جهانی 

– .

آخرین اخبار اقتصادی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ