ایران و افغانستان برای جلوگیری از درگیری مرزی جلسه برگزار کردند

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با اشاره به برگزاری جلسه با مقامات وزارت دفاع طالبان در پی درگیری مرزی، از تشکیل کمیته‌ای مشترک برای پرهیز از تکرار چنین اقداماتی خبر داد.

ایران و افغانستان برای جلوگیری از درگیری مرزی جلسه برگزار کردند

به گزارش ممتاز نیوز، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در پی درگیری امروز مرزی در هیرمند پس از درگیری امروز در منطقه ⁧‫هیرمند‬⁩، جلسه‌ای با حضور نماینده جمهوری اسلامی و وزارت دفاع حکومت سرپرست افغانستان تشکیل شد.

وی افزود: وزارت دفاع حکومت سرپرست، طی تماسی با نیروهای مرزی این کشور پرهیز از درگیری و تشکیل کمیته مشترک جهت عدم تکرار این دست اقدامات را در دستور کار قرار داد.

عصر امروز یکشنبه برخی اخبار از وقوع یک درگیری مرزی در منطقه هیرمند خبر دادند.

یک مقام ایرانی در این باره گفت: ساعتی قبل بین نیروهای ایران و طالبان در منطقه شغالک شهرستان هیرمند درگیری شده است.

فرماندار هیرمند در مورد علت این درگیری افزود: تجاوز مرزی از سوی طالبان امروز رخ داد که نیروهای ما پاسخ لازم را دادند متقابلا آنها هم پاسخ دادند اما تلفات جانی به دنبال نداشت.

از سوی دیگر یک مقام امنیتی نیمروز در این خصوص به خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: ظهر امروز نیروهای طالبان در منطقه نزدیک به مرز ایران در هنگام گشت‌زنی با نیروهای مرزبانی طرف مقابل درگیر شده و طرفین به تبادل آتش پرداختند.

وی افزود: در این درگیری یک عضو طالبان کشته و یک تن دیگر زخمی شده و خساراتی نیز به مناطق مسکونی وارد شده است.

این منبع امنیتی درباره دلیل بروز این تنش نیز گفت: نیروهای مرزبانی ایران اعلام کردند که منطقه گشتزنی نیروهای طالبان جز خاک ایران بوده و نیروهای طالبان حق ورود به این منطقه را ندارند.

از طرف دیگر اداره اطلاعات و فرهنگ نیمروز نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در هنگام گشتزنی نیروهای طالبان، مرزبانان ایرانی به سمت آنها شلیک کرده و درگیری آغاز شده است.

به گفته این اداره در این درگیری یک نفر کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *