ایفون ۵ آمد / قیمت آیفون ۵

ایفون 5

ایفون ۵

آیفون و دیگر تلفن های هوشمند در بسیاری کشورها به صورت قراردادی به فروش می رسند. در این حالت کاربر یک عدد اولیه (مثلا ۲۰۰ دلار) پرداخت می کند و بعد از آن طی قراردادی با اپراتور تلفن همراه بر اساس پلن انتخابی، ماهیانه عددی ثابت برای اینترنت و مکالمه پرداخت می کند. (تعریف کلی). این آیفون های فروخته شده به گونه ای هستند که فقط روی همان اپراتور موبایل کار می کنند و به اصطلاح روی آن Lock شده اند. اما در عوض کاربران تخفیف بسیار خوبی روی تلفن و هزینه های ماهیانه دریافت می کنند.

اما در برخی کشورها مانند ایران چنین قراردادهایی وجود ندارد و یا اینکه برخی کاربران تمایل ندارند با اپراتور خاصی قرارداد ببندند به همین خاطر آیفون به صورت Unlock نیز فروخته می شود. در این حالت می توان هر نوع سیم کارتی روی آن قرار داد و از تلفن استفاده نمود.

مدل هایی که وارد ایران می شوند هم جزو تلفن های آنلاک به حساب می آیند و بنابراین قیمت آیفون بر اساس قیمت این مدل محاسبه می شود. حالا اپل قیمت مدل های آنلاک آیفون ۵ را اعلام کرده است.

همانطور که می بینید ۶۴۹ دلار برای ۱۶ گیگابایتی، ۷۴۹ دلار برای ۳۲ گیگابایتی و ۸۴۹ دلار برای ۶۴ گیگابایتی است. و این قیمت مشابه با قیمت مدل آنلاک آیفون ۴S است.

البته برای کاربران ایرانی موضوع نانو سیم کارت هم وجود دارد. هر چند به نظر می رسد این امکان وجود دارد که با بریدن و نازک کردن میکروسیم کارت، آن را تبدیل به نانو سیم کارت نمود. شما در این مورد نظری دارید؟

آیفون 5

آیفون ۵

استقبال کاربران از پیش فروش آیفون ۵

پیش فروش آیفون ۵ در سایت اپل از چند ساعت پیش آغاز شد و کاربران می توانستند از وب سایت اپل، آیفون جدید را سفارش دهند. و ظرف یک هفته آن را تحویل بگیرند. اما به نظر می رسد استقبال از آیفون ۵ بسیار بیشتر از مدل های قبلی بوده است.

در واقع کل موجودی فعلی انبار اپل طی یک ساعت اول به فروش رفته است و از ساعت دوم کاربرانی که قصد خرید آیفون ۵ را داشتند، پیامی دریافت کردند که برای تحویل باید حداقل ۲ هفته صبر کنند.

این اتفاق برای پیش فروش مدل های قبلی آیفون هم رخ داده بود اما موضوع اینجا است که ۲۲ ساعت طول کشیده بود تا موجودی فعلی برای آیفون ۴S تمام شود و این عدد برای آیفون ۴ حدود ۲۰ ساعت بوده است.

تک کرانچ از این موضوع نتیجه گیری کرده که پیش فروش آیفون ۵ نسبت به مدل های قبلی ۲۰ برابر سریع تر و استقبال بسیار بیشتر شده است. شما فکر می کنید آیفون ۵ یک رکورد فروش جدید به جای می گذارد؟

برآورد اولیه از قیمت قطعات به کار رفته در آیفون ۵؛ ۱۶۷٫۵ دلار برای مدل ۱۶ گیگابایتی

آیفون ۵ بالاخره با سر و صداهای همیشگی که پیرامون آن به پا می‌شود از راه رسید. حالا این سؤال مطرح می‌شود که هزینه تولید آن چقدر است؟ برای پاسخ دادن به آن، ابتدا هزینه تولید را تفکیک می‌کنیم به:

– قیمت قطعات و مواد به کار رفته در ساخت هر آیفون
– هزینه اسمبل محصول (دستمزد کارگران خط تولید)
– سرمایه‌گذاری صورت گرفته بر روی خطوط تولید
– هزینه تحقیق و توسعه
– و سایر هزینه‌های جزئی

می‌توان مطمئن بود که “هزینه تحقیق و توسعه” کشف نیست. از موارد دوم و سوم هم فعلاً رقم دقیقی در دست نداریم. فقط در همین حد مشخص است که هزینه اسمبل هر آیفون چیزی بین ۱۵ تا ۳۰ دلار تمام می‌شود و در سوی دیگر، می‌دانیم که اپل در یک سال اخیر بیش از یک میلیارد دلار بر روی خطوط تولید جدید سرمایه‌گذاری کرده.

اما در مورد قیمت قطعات و موارد به کار رفته در هر آیفون، از آنجایی که هنوز عرضهٔ محصول جدید شروع نشده، می‌توان با استناد به ارقام مشابهی که در مورد آیفون ۴ و ۴S وجود دارد، به جدول زیر دست یافت:

 

bom1.jpg

در مقایسه با آیفون ۴S به نظر تولید آیفون ۵ خیلی گران‌تر تمام می‌شود ولی در نظر داشته باشید که هزینه تولید آیفون ۴S بعد از یک سال به این رقم (۱۳۲٫۵۰ دلار) کاهش یافته.

خریداران آیفون ۵ که آن را در قالب قرارداد با اوپراتورها می‌خرند رقم نسبتاً معقولی بابتش پرداخت می‌کنند. ولی رقم ۶۴۹ دلار برای آیفون ۵ آنلاک (۱۶ گیگابایتی) خیلی بالا است، حتی با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه، عملیات تولید، و سرمایه‌گذاری روی خطوط تولید.

منبع : نارنجی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *