این خودرو ها گران می شوند

۴ م دیماه ،

این خودرو ها گران می شوند

تیراژ محدود تولید و واردات قطعات خودروهای سنگین در کشور، قطعا قیمت تمام شده خودروهای تجاری ساخت داخل را افزایش خواهد داد.

به نقل ازممتازنیوز، نیاز ۶۰ درصدی خودروهای تجاری به قطعات وارداتی در کنار افزایش نرخ ارز رشد هزینه های تولید و در نتیجه افزایش قیمت نهایی این خودروها را به دنبال خواهد داشت. تاثیرپذیری خودروهای سنگین از نوسانات نرخ ارز بسیار بالاست،  با توجه به اینکه خودروسازان تا کنون موفق به دریافت ارز مبادله ای نشده و ناچار به تامین نیاز ارزی خود از بازار آزاد شده اند، افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده خودروهای تجاری را قطعا دچار تغییر خواهد کرد.

قطعه سازان داخلی برای تامین مواد اولیه بعضی از قطعات، ناگزیر به واردات قطعه از دیگر کشورها می باشند،: این وابستگی ارزی در کنار تیراژ پایین خودروهای تجاری تولید داخل تاثیر محسوسی در افزایش هزینه های تمام شده و قیمت اینگونه خودروها دارد. خودروهای تجاری بین ۱۴ تا ۹۰ درصد ساخت داخل می باشند، در حال حاضر به طور متوسط در تولید خودروهای سنگین حدود ۶۰ درصد از قطعات خارجی و ۴۰ درصد از قطعات داخلی استفاده می گردد که بهره گیری از قطعات وارداتی تحت تاثیر قیمت ارز، برهزینه و قیمت تمام شده انواع خودرو تجاری تاثیرگذار خواهد بود. ارتقا استاندارد خودروها به یورو۴ از دیگر موارد موثر در افزایش قیمت خودروهای سنگین خواهد بود.

 

دوشنبه ۴ دى   ۱۰:۹

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *