“ایویسا داچیچ” به عنوان نخست وزیر جدید صربستان سوگند می خورد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، “ایویسا داچیچ” سخنگوی “اسلوبودان میلوشویچ” رهبرصرب ها در دوران جنگ بالکان در سمت نخست وزیر جدید و ۱۹ نفر از اعضای کابینه وی بعد از ظهر جمعه در بلگراد سوگند می خورند.

داچیچ به نمایندگان صرب قول داده تا پایان سپتامبر جاری علاوه بر ایجاد ثبات در پول ملی، صادرات را رونق داده و کسری بودجه را کاهش دهد.

شینهوا نیز در این رابطه می نویسد: احزاب سیاسی صربستان ۲۰ تیر ماه توافقنامه ای را برای تشکیل دولت جدید پس از دو ماه مذاکره امضا کردند.

بر اساس این توافقنامه داچیچ رهبر حزب سوسیالیست صربستان (SPS) به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود و با وجود اینکه حزب وی در انتخابات در جایگاه سوم قرار گرفت، بدون آن دولت جدید تشکیل نخواهد شد.

در انتخابات پارلمانی حزب پیشروی صربستان با کسب اکثریت کرسی ها در جایگاه نخست و حزب دموکراتیک که تقاضای داچیچ را برای به عهده گرفتن پست نخست وزیری نپذیرفت، در جایگاه دوم قرار گرفت.

رهبران حزب سوسیالیست و پیشروی صربستان و رهبران احزاب منطقه ای هنگام امضای این توافقنامه بر اهداف سیاسی مشترک که شامل سیاست اقتصاد مالی و مبارزه با فساد است، تاکید کردند.

در این توافقنامه همچنین بر راه حل مسالمت آمیز برای حل مسئله کوزوو با احترام بر اصول دموکراتیک تاکید شده است. رسانه های خبری گزارش دادند که احتمالا دولت جدید ظرف دو هفته آتی تشکیل می شود.

این توافق در حالی است که “تومیسلاو نیکولیچ” رهبر حزب ملی گرای مخالف دولت صربستان با کسب ۴۹٫۷ درصد آرا رقیب خود را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکست داد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ