بارسا برای دریافت کمک مالی دست دراز کرد

 فرانسسک هومس سخنگوی دولت محلی کاتالونیا امروز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران اسپانیایی گفت که این ایالت به دلیل مشکلات اقتصادی خود در نیمه دوم سال جاری میلادی خواستار یک کمک مالی‌ به مبلغ بیش از پنج میلیارد یورو از سوی دولت مرکزی اسپانیا است تا بتواند بدهی پیمانکاران و حقوق کارکنان بخشهای عمومی را پرداخت کند.

بنا به گزارشها، مجموع بدهی این ایالت مهم اسپانیا حدود ۴۲ میلیارد دلار است و از این نظر، یکی از بدهکارترین دولتهای ایالتی در جهان به شمار می رود.

کاتالونیا با تقاضای کمک مالی از دولت مرکزی اکنون به دو ایالت دیگر اسپانیا یعنی والنسیا و مورسیا پیوسته که اعلام ورشکستگی کرده اند.

این تقاضا در شرایطی مطرح شده است که پیش از این از کاتالونیا به عنوان موتور محرک اقتصادی اسپانیا یاد می شد و مرکز آن، کلانشهر بارسلونا با جمعیتی بیش از پنج میلیون نفر، یکی از ثروتمندترین مناطق جنوب اروپا به شمار می رفت.

میزان تولید ناخالص داخلی این شهر در سال ۲۰۰۶ بیش از ۵۷ میلیارد یورو و سرانه آن ۳۵ هزار یورو بود. در سال ۲۰۰۹ یعنی اوایل شروع بحران اقتصادی در اسپانیا نیز سرانه تولید ناخالص داخلی ایالت کاتالونیا بیش از ۱۲۶ درصد بود که بسیار بالاتر از نرخ متوسط اتحادیه اروپا به شمار می رفت.

بارسلونا دارای اقتصادی متنوع است اما مهمترین بخش آن را صنعت بویژه کارخانجات خودروسازی، محصولات دارویی و شیمیایی و مواد غذایی تشکیل می دهد، به گونه ای که یک پنجم کل صادرات اسپانیا متعلق به این شهر است. میزان صادرات آن در سال ۲۰۰۹ بیش از ۳۲ میلیارد یورو بود.

فرودگاه این شهر ساحل غربی مدیترانه و شمالشرقی اسپانیا نیز در سال گذشته میلادی شاهد تردد ۳۴ میلیون مسافر بوده است.

اما اکنون بحران اقتصادی چنان شرایط را بر دومین شهر پرجمعیت اسپانیا دشوار کرده که دولت محلی آن، خواستار دریافت کمکهای اقتصادی از دولت مرکزی شده است. با این حال، دولت محلی می گوید ایالت کاتالونیا بابت کمک مالی‌ دولت مرکزی از آن قدردانی‌ نخواهد کرد زیرا این پول متعلق به خود کاتالانها و سهمی است که از طریق پرداخت مالیات و دیگر عواید در پیشرفت و درآمد کشور داشته اند.

از سوی دیگر، ”ماریانو راخوی” نخست وزیر اسپانیا گفت که دولت مرکزی مخالفتی با ارایه این کمک ندارد اما پرداخت آن مشروط به اجرای تعهدات دولت محلی کاتالونیا برای کاهش کسری بودجه خویش است.

”لوئیس د گیندوس” وزیر اقتصاد اسپانیا هم گفت: شرط اساسی‌ اعطای کمک مذکور آن است که دولت محلی کاتالونیا به تعهد خویش برای کاهش کسری بودجه خود به میزان ۱٫۵ درصد تولیدات ناخالص داخلی‌ در سال جاری عمل کند.

وی افزود: دولت مرکزی تلاش و کوشش دولت کاتالونیا را در نظر داشته و هیچ شکی‌ ندارد که این ایالت به تلاش خود در رسیدن به اهداف کاهش کسری بودجه ادامه خواهد داد .


Varzesh3.com | ورزش ۳

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *