بازتاب برگزاری اجلاس جهانی تهران/ ایران قدرت خود را به رخ کشید

به گزارش خبرگزاری مهر، اکثر رسانه های آمریکایی برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها در تهران را نشانه منزوی نشدن ایران برخلاف تلاشها و ادعاهای دولت اوباما در چهار سال گذشته خوانده و نیویورک پست تا آنجا پیش رفت که این اجلاس را آخرین میخی که بر تابوت “اوباما” رئیس جمهور آمریکا کوبیده می شود خواند.

روزنامه آمریکایی ” نیویورک تایمز”حضور ” بان کی مون” دبیرکل سازمان ملل متحد و نخست وزیر هند با هیئتی ۲۵۰ نفره با هدف توسعه روابط تجاری با ایران و همچنین حضور محمد مرسی رئیس جمهور جدید مصر در ایران بعد از سالها خصومت بین ایران و مصر را بیانگر موفق بودن سیاست ایران و روابط عمومی جمهوری اسلامی ایران خوانده و نوشت : تمام اینها به معنی شکست تلاشهای آمریکا برای منزوی کردن ایران و فلج کردن اقتصاد ایران از طریق تحریم است. 

دیگر روزنامه آمریکایی ” واشنگتن پست ” بعد از تعطیلی روز گذشته به انتشار مطلب روز قبل خبرگزاری آمریکایی “آسوشیتد پرس” مبادرت کرد که در این مطلب افتتاح اجلاس سران کشورهای عدم تعهد در تهران به منزله سیلی ایران بر چهره آمریکا و تحریمها معرفی شده بود. 

همچنین روزنامه آمریکایی ” نیویورک پست ” ، توانایی ایران در جمع کردن رهبران ۱۲۰ کشور جهان در تهران از جمله رهبران برجسته عرب ، ” بان کی مون” دبیر کل سازمان ملل و برخی رهبران غربی را به منزله آخرین میخ بر تابوت ” باراک اوباما ” رئیس جمهور آمریکا خوانده و نوشت این امر موجب نگرانی برخی قدرت های غربی شده است.

روزنامه آمریکایی ” بوستون گلوب ” نیز با اشاره به افتتاح اجلاس سران عدم تعهد در  تهران و تلاشهای غرب و آمریکا برای توقف برنامه هسته ایران از طریق منزوی کردن آن نوشت : ایران با برگزاری این اجلاس قدرت روابط جهانی اش را به نمایش گذاشته و نفوذ آمریکا و غرب را در جهان به چالش کشانده است.

روزنامه صهیونیستی ” هاآرتص ” با ابراز تاسف از حضور ” بان کی مون” دبیرکل سازمان ملل در اجلاس غیر متعهدها علت حضور وی را به خاطر رفتارهای مستکبرانه مقامات رژیم صهیونیستی از جمله نتانیاهو نخست وزیر این رژیم خوانده و به نقل از یک مقام وزارت خارجه این رژیم نوشت : نتانیاهو ابتدا از بان کی مون خواست تا در این اجلاس شرکت نکند و سپس شروع به جریان سازی رسانه ای علیه بان کی مون کرد تا بر او فشار بیاورد تا در این اجلاس شرکت نکند. شاید اگر ما در این خصوص سکوت می کردیم امروز نتیجه بهتری می گرفتیم. 

دیگر روزنامه صهیونیستی “جروزالم پست ” با اشاره به حضور بیش از  ۱۲۰ کشور جهان در این اجلاس و رد درخواست این رژیم از سوی دبیر کل سازمان ملل برای شرکت نکردن در این اجلاس به نقل از یک مقام ارشد دولتی رژیم صهیونیستی نوشت : متاسفیم که این اجلاس به مقامات ایران این امکان را داده که به جهان نشان دهد که منزوی نشده است و به مردم ایران هم بگوید ما در جهان دوستان و متحدان زیادی داریم. 

لازم به ذکر است اکثر رسانه های عمده انگلیسی مثل گاردین ، دیلی تلگراف و تایمز در برابر این رخداد سیاسی بزرگ که با حضور بیش از دو سوم کشورهای جهان در تهران برگزار می شود سکوت اختیار کرده اند.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ