بازداشت یک فعال حامی تحصیل زنان در افغانستان

یک فعال مدنی شناخته شده حامی حق تحصیل و آموزش برای زنان در افغانستان از سوی طالبان در این کشور بازداشت شد.

بازداشت یک فعال حامی تحصیل زنان در افغانستان

به گزارش ممتاز نیوز، مطیع الله ویسا، فعال مدنی و مسؤول انجمن «راه قلم» که کارزاری در حمایت از حق تحصیل دختران در افغانستان راه‌اندازی کرده بود از سوی افراد طالبان در کابل بازداشت شده است. طالبان علت بازداشت او را اعلام نکرده‌اند.

به نوشته بی.بی.سی، مطیع الله ویسا،۳۰ ساله که به مناطق دورافتاده افغانستان سفر و تلاش می‌کرد، دسترسی همه کودکان به آموزش را بهبود بخشد قبلا بارها تهدید شده بود.

او در زمینه حمایت از حق تحصیل به ویژه برای دختران در افغانستان فعالیت گسترده‌ای داشته و از جمله با روسای قبایل سراسر افغانستان برای بازگشایی مدارس و کتابخانه‌ها همکاری کرده است.

طالبان افغانستان مدارس و دانشگاه‌ها را به‌روی دختران بسته و می‌گویند که برای بازگشایی آنها به “یک محیط مناسب” نیاز است.

ویسا از زمانی که طالبان تحصیل زنان را در سال ۲۰۲۲ ممنوع و محدود کردند، برای حق تحصیل دختران مبارزه کرده است.

خبر بازداشت مطیع‌الله ویسا در حالی منتشر شده که اخیرا طالبان تعدادی از فعالان دیگر را که برای آموزش زنان مبارزه می‌کردند، بازداشت کرده‌اند.

پس از انتشار خبر بازداشت مطیع‌الله ویسا، شمار زیادی از فعالان در شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش نشان داده، از او اعلام حمایت کرده و خواستار رهایی او شده‌اند.

در همین حال نادر نادری، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان و از مقام‌های دولت پیشین این کشور در توییتی نوشت، محل اقامت ویسا جستجو و بازرسی شده و تلفن و لپتاپ او را گرفته‌اند و دو برادرش نیز بازداشت شده‌اند.

نادری نوشته است که خانه‌اش محاصره و به مادر او نیز اخطار داده شده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز در توییتی از بازداشت او خبر داده است.

نمایندگی سازمان ملل از مقام‌های طالبان خواسته که درباره محل نگهداری و دلایل بازداشت او توضیح دهند و از دسترسی او به وکیل مدافع قانونی و تماس با خانواده اطمینان دهند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *