بازیگری زندگی‌ام را رنگ آمیزی می‌کند

۵ م دیماه ،

جام جم آنلاین: بازی امید روحانی در سریال زمانه‌ چند شبی است که آغاز شده است. او پزشک، منتقد فیلم و بازیگر سینما و تلویزیون است که فیلم‌های نارنجی پوش، دایره زنگی، میکس و سریال‌های ساختمان پزشکان،‌ راه طولانی خانه و… را در کارنامه دارد.

خیلی‌ها معتقدند که در شرایط فعلی، تلویزیون اوضاع جدی‌تر و پررونق‌تری از سینما دارد. شما که در سریال به عنوان بازیگر حضور داشته اید با این گفته موافقید؟

در شرایط کنونی با همه اقبالی که به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای وجود دارد، ولی بیننده ایرانی، سریال ایرانی را به خارجی ترجیح می‌دهد. اگر یک سریال ایرانی بتواند مخاطب را جذب کند دیدنش را ادامه می‌دهد. الان در دوره‌ای هستیم که جریان سینما با تلاطم همراه است. در شرایط کنونی وضع مالی تلویزیون مثل سابق نیست، ولی با وجود این تلویزیون در قالب مجموعه‌های تلویزیونی و سریال از سینما موفق‌تر و پربیننده‌تر است.

شما به همین دلیل بازی در سریال‌ها را می‌پذیرید؟

دلیل بازی من در یک سریال تلویزیونی به این حرف‌ها مربوط نیست. من خودم را بازیگر نمی‌دانم بلکه با بازیگری زندگی‌ام را رنگ می‌کنم. بستگی دارد به من چه چیزی پیشنهاد می‌شود. اگر خوشم بیاید و دلم بخواهد قبول می‌کنم. این که آدم موجهی پشت کار باشد خیلی مهم است. آقای حسن فتحی نامش برای من کفایت می‌کرد. اولین عامل در انتخاب برای من این است که بتوانم از پس کار بربیایم.

این توانایی شامل چه مواردی می‌شود؟‌

باید به لحاظ توان بازیگری و بدنی بتوانم آن کار را انجام دهم.

‌ایفای نقش دکتری که از خارج کشور به ایران بازگشته در سریال زمانه چه توانایی‌هایی می‌خواست؟‌

کار خاصی نمی‌بایست می‌کردم، نقشم احتیاج به گریم سنگین نداشت. تعویض لباس نمی‌خواست، قرار نبود بازی خاصی داشته باشم. مجموعا احساس کردم این نقش را می‌توانم بازی کنم و سبب آبروریزی نمی‌شوم و بقیه بازیگران را اذیت نمی‌کنم و به بازی شان لطمه نمی‌زنم. در این کار اشخاص توانایی مثل آقایان برق نورد، محجوب و خانم‌ مهرانه مهین‌ترابی حضور داشتند، نمی‌خواستم سبب افت کار اینها بشوم.

وقتی متن یک فیلمنامه به دست شما می‌رسد به عنوان یک منتقد با آن برخورد می‌کنید؟

نه. من همه دانش انتقادی ام را کنار می‌گذارم و سر صحنه می‌روم.

بین کارهای حسن فتحی به عنوان یک منتقد کدام را بیشتر می‌پسندید؟‌

من همه کارهای آقای فتحی را دیده‌ام. الان در شبکه‌ آی‌فیلم دارم سریال مدار صفر درجه را دوباره می‌بینم. حسن فتحی هم دوست عزیز من بوده و هم کارش را بلد است. او دکوپاژ (نمابندی)‌ تلویزیونی نمی‌کند. خیلی خیلی دقیق است و وسواس دارد. براحتی از یک نما نمی‌گذرد. جزو کسانی نیست که بگوید کار را جمعش کنید. یک نما را آنقدر می‌گیرد تا به نتیجه مطلوب برسد.

‌او شگرد خاصی برای بازی گرفتن از بازیگرانش دارد؟‌

بهتر است این نکته را از اشخاصی بپرسید که بازیگر می باشند و با کارگردان‌های زیادی کار کرده‌اند. من اینجا مجبورم که از دانش انتقادی‌ام استفاده کنم. دکوپاژهای فتحی با بقیه فرق دارد. او توانایی اداره بازیگر را دارد؛ اداره بازیگری به این معنا نیست که کارگردان برای بازیگرش بازی کند. او باید بازیگرش را اصلاح کند و بازی‌ها را شبیه به آن چیزی کند که در ذهنش می‌گذرد. کارگردان باید اینقدر بازیگر را اصلاح کند تا بهترین نتیجه را بگیرد. این کاری است که آقای فتحی انجام می‌دهد.

این‌طور که پیداست برنامه‌های تلویزیون را زیاد دنبال می‌کنید، درست است؟‌

من به عنوان یک منتقد همه سریال‌های تلویزیون را می‌بینم. سعی می‌کنم تله فیلم‌ها را هم تا حدی که می‌توانم ببینم. معمولا سریال‌های خارجی را تعقیب نمی‌کنم. کار ایرانی‌ها برایم جذاب است. دوست دارم ببینم جوان‌ها و تازه‌واردها چه محصولاتی ساخته‌اند. من حاضرم در فیلم کوتاه کارگردان‌های تازه‌کار بازی کنم. از آنها پول هم نمی‌گیرم، چون آنها هم باید از یک جایی آغاز کنند.

قرار بود چند جلد کتاب با موضوع تک نگاری دربارهٔ ابراهیم حاتمی‌کیا و کیانوش عیاری منتشر کنید، کار انتشار یافتن این کتاب‌ها به کجا رسید؟‌

من به‌عنوان منتقد و محقق هم دارم کارم را انجام می‌دهم. قصد دارم هفت، هشت جلد کتاب بنویسم که امیدوارم تا سال آینده همه‌اش منتشر شود. به یک سری فیلمسازان قبل و بعد از انقلاب می‌پردازم. تک‌نگاری بعد از انقلابی‌ها را زودتر منتشر می‌کنم. اما کارگردان‌های قبل از انقلاب کارشان بیشتر زمان می‌برد.

یادم می‌آید با وسیله‌ای به نام تلفن‌همراه مشکل داشتید، هنوز هم تلفن همراه ندارید؟

نه، از تلفن همراه بدم می‌آید. نمی‌خواهم همیشه در دسترس باشم. من منزل هستم و هر کس با من کار داشته باشد، می‌تواند با شماره ثابتم تماس بگیرد. الان خود شما هم به همین صورت با من صحبت کردید.

احسان رحیم‌زاده -‌ گروه رادیو و تلویزیون


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ