بازگشت استاد شجریان به شورای عالی خانه موسیقی

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: محمدرضا شجریان به شورای عالی خانه موسیقی بازگشته و به زودی اولین جلسه را با حضور او برگزار خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، جزییات سیزدهمین جشن خانه موسیقی ایران ۴ مهرماه با حضور حمیدرضا نوربخش ـ مدیر عامل خانه موسیقی ـ و حمیدرضا عاطفی ـ مدیر اجرایی خانه ـ تشریح شد.

در ابتدای این نشست نوربخش در سخنانی مطرح کرد: تلاشمان بر این بود که امسال نیز مثل سال‌های گذشته جشن خانه موسیقی در چند شب برگزار شود‌ اما از آنجا که برج میلاد روزهای دیگر فضای خالی نداشت، مجبور شدیم امسال به همین یک شب بسنده کنیم، اما روال جشن مانند هر سال خواهد بود.

او افزود: سالن‌های دیگر را نیز برای برگزاری جشن در نظر گرفتیم اما ترجیح دادیم، جشن در برج میلاد برگزار شود و از مسئولان برج کمال قدردانی را داریم چرا که آنها برای یک شب سالن را به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده‌اند.

مدیرعامل خانه موسیقی در بخش دیگری از سخنانش درباره اجرای گروه‌های متفاوت در جشن امسال گفت: اجرای گروه‌های موسیقی کلاسیک‌، سنتی‌ و نواحی از برنامه‌های امسال ما است اما از آنجا که جشن با روز جهانی کودک همزمان شده است، یک اجرا را نیز به این بخش اختصاص دادیم که توسط دو هنرمند نوجوان انجام خواهد گرفت.

نوربخش از اجرای یک گروه موسیقی پاپ در جشن امسال خبر داد و اظهار کرد: امسال برای اولین بار یک گروه موسیقی پاپ در جشن خانه موسیقی اجرا خواهد کرد.

او درباره تقدیرهای سیزدهمین جشن خانه موسیقی توضیح داد: امسال از یک صدابردار ‌، سازنده ساز، خواننده و آهنگساز که همگی از پیشکسوتان موسیقی هستند، تقدیر خواهیم کرد و بانوان پیشکسوت موسیقی نیز طبق روال گذشته تقدیر خواهند شد.

نوربخش با بیان اینکه انتخاب کتاب و آلبوم برگزیده سال به صورت دوسالانه برگزار می‌شود، عنوان کرد: امسال نوبت کتاب برگزیده است که به عنوان کتاب برتر سال در سه بخش پژوهش ،‌ تالیف و ترجمه معرفی خواهد شد، بدیهی است که سال آینده به انتخاب بهترین آلبوم سال اختصاص دارد.

مدیرعامل خانه موسیقی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه چرا سال گذشته به تقدیر از بانوان فعال عرصه موسیقی اختصاص نداشت و صرفا از پیشکسوتان تقدیر شد‌، گفت: هنگامی که حرکتی را آغاز می‌کنیم، باید اول به سراغ پیشکسوتان آن عرصه برویم در تقدیر از بخش بانوان نیز سال گذشته، وظیفه خودمان دیدیم تا ابتدا از کسانی تقدیر کنیم که سال‌ها در این عرصه تلاش کرده‌اند.

او تاکید کرد: اگر سال گذشته تعداد محدودی از بانوان تقدیر شدند، به این معنا نیست که ما سایر آنها را نادیده گرفته‌ایم. اما این تقدیرها ادامه دارد و شامل حال همه بانوان خواهد شد. مسلما سال گذشته آخرین جشن خانه موسیقی نبوده و این جشن با تقدیر از هنرمندان برتر ادامه خواهد داشت.

نوربخش در عین حال گفت: به هر حال برای تقدیر از هنرمندان باید دلیلی وجود داشته باشد و ما باید برای عنوان خاصی از آنها تقدیر کنیم؛ در سال‌های گذشته بارها خواستیم از محمدرضا شجریان تقدیر کنیم، اما خودش با این موضوع مخالف بود و می‌گفت من برای مردم کار می‌کنم ودلیلی ندارد از من تقدیر شود.

وی درباره آثار واصل شده به دبیرخانه و هیات داوران توضیح داد: امسال ۱۱۰ جلد کتاب برای داوری به دبیرخانه رسیده است و دلیل اینکه انتخاب کتاب و آلبوم به صورت دوسالانه انجام می‌گیرد این است که تولیدات خانه سینما با تولیدات خانه موسیقی قابل مقایسه نبود و بنابراین مجبور بودیم که بین آثار بیشتری داوری کنیم.

به گفته او هیات داوران را مصطفی کمال پورتراب ،‌محمدرضا فیاضی و هومان اسعدی‌ تشکیل می‌دهند.

نوربخش در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دلیل حضور موسیقی پاپ در جشن سیزدهم خانه موسیقی گفت: امسال بنا بر صلاح‌دید هیات مدیره خانه موسیقی، این بخش به جشن ما اضافه شده است اما بدین معنا نیست که ما پیش از این با موسیقی پاپ مخالفت داشتیم.

مدیرعامل خانه موسیقی در پاسخ به پرسشی که چرا جشن خانه موسیقی ایران با وجود وعده‌ها امسال هم بین المللی نشد، گفت: مصوبه هیات مدیره اینگونه بود که جشن امسال بین‌المللی شود اما بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداد.

سپس حمیدرضا عاطفی در پاسخ به همین سوال گفت: اردیبهشت ماه امسال یک گروه موسیقی را از فرانسه دعوت کردیم اما آنها اعلام کردند که نمی‌توانند در این تاریخ در تهران حضورداشته باشند؛ اما جشن سال آینده به طور قطع بین المللی خواهد بود.

نوربخش در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اینکه آیا جشن امسال از محمدرضا شجریان تقدیر می‌کند یا خیر؟ پاسخ داد: شجریان رئیس شورای عالی خانه موسیقی است و هم اکنون او به ایران بازگشته است و به زودی جلسه‌ای را با حضورش برگزار خواهیم کرد. اما باید ببینیم تا چه تصمیمی در این زمینه گرفته می‌شود.

او درباره بودجه جشن امسال نیز بیان کرد: بودجه از سوی شهرداری تعیین شده است و توسط معاونت فرهنگی اجتماعی در اختیار ما قرار داده شده است. قرار بر این بوده است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بودجه‌ای برای ما تعیین کند اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

در پایان این نشست حمیدرضا عاطفی از برگزاری دومین نمایشگاه آثار شنیداری همزمان با جشن خانه موسیقی ایران خبر داد و افزود: امسال این نمایشگاه در محوطه پارک خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و از ۱۵ تا ۲۲ مهرماه برپا خواهد بود.

سیزدهمین جشن خانه موسیقی ایران ۱۷ مهرماه در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

فرهنگی هنری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *