بازی، سلول بنیادی رشد شخصیت کودکان

مهر  ۱۴۰۲
ممتاز نیوز : هیچ‌یک از ما بازی‌های دوران کودکی را فراموش نمی‌کنیم. در اصل ما با این بازی‌ها رشد کردیم و بسیاری از درس‌های زندگی را در همین بازی‌ها یاد گرفتیم. نقش بازی در رشد کودک واقعیتی است که بسیاری از روانشناسان کودک بر آن تأکید دارند. تحقیقات نشان داده است کودک هنگام بازی می‌تواند کشف کند چه کسی است و چه توانایی‌هایی دارد، دنیا چیست و چگونه خود را باید با محیط هماهنگ کند. بازی می‌تواند به کودک اعتماد به نفس دهد، بازی کردن بچه‌ها راهی است به سوی شکل‌گیری شخصیتـی سالم و مفید و در نتیجه برای این که کودک در آینــده، زندگی خوب و بالنده‌ای داشته باشد، فرایند بازی بسیار ضروری است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از روزنامه ایران ؛ دکتر محسن اصغری نکاح، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و روانشناس کودک با بیان این‌که باید در ابتدا تعریف درستی از بازی داشته باشیم، معتقد است که بیشتر والدین بازی را به اسباب بازی می‌شناسند در حالی که بازی خود مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است. وی می‌افزاید: روانشناسان به فعالیتی که چند خصلت مهم به همراه داشته باشد بازی می‌گویند.

بازی، فعالیتی با انگیزه داخلی
بازی هر فعالیتی است که با انگیزه‌های داخلی کودک آغاز شود و کودک در آن هدف خاصی را دنبال نکند. به اصطلاح می‌گوییم بازی هدف آزاد دارد و هر فعالیتی که خود هدفی را تعیین می‌کند، برای کودک چالش برانگیز است و می‌تواند همراه با تخیل، خلاقیت و انعطاف‌پذیری شناختی باشد.

این فعالیت ممکن است با اسباب بازی باشد یا بدون اسباب بازی. هرگاه کودک این فرایند را بگذراند و درگیر کارهایی شود که در آن هدف آزاد و انگیزه‌های داخلی دخیل وتخیل نیز با آن همراه باشد، ما به آن بازی می‌گوییم. اگر این‌طور نگاه کنیم، می‌بینیم که بازی یکی از مهمترین عوامل رشد کودک است.

دکتر اصغری نکاح با تأکید بر این‌که بازی سلول بنیادی رشد کودک است، می‌گوید: بچه‌ها از نظر حرکتی و حسی با بازی رشد می‌کنند. بچه‌ها از نوزادی با دستانشان بازی می‌کنند و حواس و ماهیچه‌های دست و پای آن‌ها با انداختن و پرتاب کردن و غیره رشد می‌کند. از سویی دیگر کنجکاوی و سوال کردن شناخت بچه‌ها را بسیار می‌کند.

بازی سلول بنیادی است که شناخت را رشد می‌دهد و خلاقیت ایجاد می‌کند و مسائل اجتماعی بچه‌ها در قالب بازی‌های وانمودی یا ایفای نقش، رشد پیدا می‌کند. در این بازی‌ها بچه‌ها خود را جای دیگری می‌گذارند و این بازی را انجام می‌دهند. به عنوان نمونه خود را به جای راننده یا فروشنده یا مادر می‌گذارد وبرای عروسکش مادری می‌کند یا وانمود می‌کند وسایل خانه چیزهای دیگری می باشند. آن‌ها سوار تشک شده و تصور می‌کنند که سوار اسب شده‌اند.

وی توضیح می‌دهد: بازی‌های وانمودی تخیل را رشد می‌دهد و به واسطه آن مهارتهای اجتماعی بچه‌ها رشد می‌کند. بازی‌های وانمودی سبب می‌شود تا بچه‌ها دیدگاه دیگران را درک کنند. بچه‌هایی که بازی‌های وانمودی و تخیلی انجام می‌دهند، توانایی آن‌ها برای این‌که خود را جای دیگران بگذارند، افزایش پیدا می‌کند. ما روانشناسان در جنبه درمان هم آنجایی که می‌خواهیم هیجانات و مسائل اجتماعی و مهارت‌های گفتار بچه‌ها را افزایش دهیم از بازی استفاده می‌کنیم تا بچه‌ها
رشد کنند.

رشد شخصیت با بازی‌های بومی
این روانشناس کودک در پاسخ به این‌که «چه بازی‌هایی برای کودکان مفید است و چه فعالیت‌هایی می‌توانند بازی‌ها را پربارتر کنند؟» می‌گوید: فعالیت و هر نوع بازی که تعاملی باشد یعنی کودک با یک بزرگسال یا همسال در تعامل باشد، سبب رشد کودک می‌شود. بازی که امکان ساختن در آن وجود داشته باشد و کودک از خود فکر تولید کند، سبب رشد کودکان می‌شود.

اگر بازی‌ها با تجارب روزمره زندگی بچه‌ها نزدیک باشد، بیشتر سبب رشد کودک می‌شود. بازی‌های بومی از این نوع بازی‌ها است که به‌طور معمول تعاملی و هیجان انگیز بوده و بچه‌ها در تعامل با هم می باشند. این بازی‌ها بسیار برای رشد شخصیت کودکان مفید است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ