باز هم اشتباه در آمار گمرک ایران!

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

 باز هم اشتباه در آمار گمرک ایران!

باز هم اشتباه در آمار گمرک ایران!

ممتازنیوز: گمرک ایران با اشاره به اشتباه خود در زمینه انتشار آمار واردات خودرو در پنج ماهه نخست امسال اعلام کرد که در این مدت ۱۶ هزار و ۹۵۹ دستگاه خودرو وارد کشور شده است.

به گزارش ممتازنیوز، گمرک ایران چند روز پیش آمار واردات خودروی سواری را در پنج ماه نخست امسال معادل ۳۴ هزار و ۶۸۹ دستگاه اعلام کرده بود. با این وجود این سازمان امروز با انتشار خبری روی سایت خود آمار واردات خودروی پنج ماهه را معادل ۱۶ هزار و ۹۵۹ دستگاه اعلام کرد. همچنین ارزش واردات خودروهای سواری ۳۵۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار اعلام شده است که در گزارش چند روز پیش گمرک نیز به همین رقم اشاره شده بود.
با در نظر گرفتن آمار جدید گمرک ایران می‌توان محاسبه کرد که واردات خودرو به کشور در پنج ماهه امسال از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۸٫۱ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که در گزارش چند روز پیش گمرک اعلام شده بود که واردات خودرو در پنج ماهه امسال بیش از ۱۲۱ درصد افزایش یافته است.
خبرنگار ایسنا در تماس با گمرک دلیل اختلاف فاحش به وجود آمده در آمارهای این سازمان را جویا شد که در این زمینه کسب اطلاع کرد که متصدی تایپ و ورود اطلاعات دچار اشتباه شده است!
جالب اینجاست که گمرک ایران هیچ‌گونه توضیح یا عذرخواهی نیز بابت اشتباه آماری به وجود آمده در اطلاعاتش ارائه نکرده است. حداقل انتظار از گمرک ایران به عنوان نهاد متولی ارائه آمارهای تجارت خارجی کشور این است که در انتشار آمارهای صحیح نهایت دقت را به خرج بدهد و اگر هم اشتباهی در این زمینه رخ داد دستکم ضمن عذرخواهی توضیحات لازم را به صورت شفاف ارائه دهد. ناگفته پیداست که ارائه آمارهای اشتباه ابتدا باعث منحرف شدن رسانه‌ها و در نهایت منحرف شدن افکار عمومی می‌شود.
البته اشتباه گمرک در ارائه آمار موضوع جدیدی نیست و چندی پیش نیز این سازمان در گزارشش از ورود گوشت به کشور از قطب جنوب خبر داد که بعدا با اذعان به اشتباه به وجود آمده در ورود اطلاعات در گزارشش این خبر را تکذیب کرد!


پرشین خودرو |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ